RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstała aplikacja wykrywająca czynniki powodujące depresję

Depresja wymaga spersonalizowanego leczenia (fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV)
Depresja wymaga spersonalizowanego leczenia (fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV)

Jak informuje czasopismo „Nature Translational Psychiatry”, amerykańscy naukowcy stworzyli aplikację na telefon prognozującą naturalne predyktory ryzyka depresji. Na podstawie takich danych jak praca mózgu i codzienne zróżnicowanie aktywności wskaże indywidualne czynniki, które mogą być powodem depresji.

Unijny Certyfikat Covidowy. Aplikacja do odczytu kodu QR już w AppStore

– W AppStore jest już aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że...

zobacz więcej

Badacze z University of California San Diego School of Medicine w Stanach Zjednoczonych stworzyli BrainE. Aplikacja na podstawie kontroli jakości snu, ćwiczeń, diety, stresu, sprawności poznawczej i aktywności mózgu potrafi wskazać, jak czynniki te wpływają na ryzyko depresji.

„Depresja ma różne przyczyny” – mówi dr Jyoti Mishra, adiunkt na Wydziale Psychiatrii w UC San Diego School of Medicine, jedna z autorek badania. „To wieloaspektowa choroba i musimy podejść do niej za pomocą spersonalizowanego leczenia, niezależnie od tego, czy będzie to terapia u specjalisty, ćwiczenia fizyczne czy kombinacja kilku podejść” – wyjaśnia.

Naukowcy, chcąc przetestować efektywność BrainE, zrekrutowali 14 uczestników (w tym 10 kobiet) chorych na depresję. W aplikacji przez miesiąc, cztery razy dziennie, uczestnicy oceniali swój nastrój. Obserwowano zmienne takie jak sen, ćwiczenia, dieta czy stres i połączono je z ocenami poznawczymi EEG, aby sprawdzić aktywność mózgu badanych.

W trakcie badań aplikacja „namierzyła” czynniki będące indywidualnymi predyktorami depresji. U jednego z uczestników największy wpływ na nastrój miały ćwiczenia i dzienne spożycie kofeiny. U kolejnej osoby powodem depresji był sen i stres. Z kolei u następnego badanego to funkcje mózgu i reakcje poznawcze na otrzymywane nagrody były przyczyną choroby.

Rośnie liczba L4 z powodu zaburzeń psychicznych, w tym depresji

W 2020 roku lekarze wystawili 1,5 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich...

zobacz więcej

Aplikacja pomoże w leczeniu depresji


„Czynników zdrowia psychicznego nie można generalizować. Dzięki naszej aplikacji pacjenci będą mogli uzyskać bardziej bezpośredni i ilościowy wgląd w to, co może napędzać ich depresję. Klinicyści z kolei mogą wykorzystać te dane, aby zrozumieć, jak mogą się czuć ich pacjenci i lepiej dopasować podejścia medyczne i behawioralne, mające na celu poprawę i utrzymanie zdrowia psychicznego” – tłumaczy Mishra.

Badacze wskazują na istotę swoich obserwacji za pomocą technologii. Zbieranie informacji od osób z depresją lub nią zagrożonych, za pomocą aplikacji na telefon komórkowy, nie obciąża dodatkowo chorych, a uzyskane informacje, pomogą w lepszym opracowaniu indywidualnych planów leczenia.

Mishra zapowiedziała, że sprawdzi, czy spersonalizowane plany leczenia stworzone na podstawie danych zdobytych w aplikacji są skuteczne.

Według National Alliance on Mental Illness i WHO depresja dotyka 322 mln ludzi na całym świecie. Pandemia COVID-19 dodatkowo zwiększyła występowanie tej choroby wśród społeczeństwa.

Psycholodzy alarmują, że istnieje potrzeba opracowania bardziej skutecznych strategii terapeutycznych, które będą mogły zająć się tym problemem zdrowia publicznego.

Zobacz także: Ranne ptaszki mają szczęście. Ryzyko depresji dużo mniejsze

źródło:
Zobacz więcej