RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Szczecin i Świnoujście stają się hubem technologiczno-energetycznym Polski

Zmieniamy krajobraz gospodarczy. Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski. To początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Pomorza Zachodniego – powiedział w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Z kolei europoseł Joachim Brudziński stwierdził – przypominając rządy Donalda Tuska – że „stosunkowo niedawno mieliśmy premiera, który podejmował decyzje na korzyść portów niemieckich czy holenderskich”.

Tunel w Świnoujściu. Wyspiarka zejdzie 37,5 metra pod poziom morza

Maszyna TBM drąży już pod Świną – poinformowano w piątek na oficjalnym profilu poświęconemu inwestycji w mediach społecznościowych. Tunel między...

zobacz więcej

Jak mówił na konferencji prasowej w Porcie Szczecin premier Mateusz Morawiecki, wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.

Kolejne inwestycje na Pomorzu Zachodnim


Wskazał m.in. na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. – To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Ale to początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Zachodniego Pomorza" - powiedział szef rządu”.

– Ta sprawna infrastruktura wiąże się z możliwie dobrym systemem dróg, kolei. I my tutaj mamy już dzisiaj końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie „Projektuj i Buduj” dla zachodniej obwodnicy Szczecina – powiedział.

„Ring wokół Szczecina”


Jak dodał, zachodnia obwodnica Szczecina to ponad 50-km odcinek z najdłuższym tunelem w Polsce.

„Tak wraca, że wrócić nie może”. Joachim Brudziński o Donaldzie Tusku

Ona tak wraca, że wrócić nie może – ocenił europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński, odnosząc się do ewentualnego powrotu byłego premiera,...

zobacz więcej

– Pięć kilometrów tunelem, to będzie wielka inwestycja, blisko 5,5 mld zł. Te środki będą zabezpieczone już w najbliższym programie, Krajowym Programie Budowy Dróg. To oznacza, że w najbliższych kilu tygodniach będziemy mogli rozpisać pierwszy przetarg, a w najbliższych dwudziestu, dwudziestu paru miesiącach ruszą prace budowlane – mówił premier. Jak dodał, „to będzie ring wokół Szczecina”.

„Pięta achillesowa” – przemysł chemiczny


– Jesteśmy świadkami największej w ostatnich latach i jednej z największych w historii Polski inwestycji chemicznej w Policach. To są polimery. W Planie Odpowiedzialnego Rozwoju zidentyfikowaliśmy przemysł chemiczny jako jedną z naszych pięt achillesowych. Można to poznać po dużym deficycie w międzynarodowym handlu chemią, to ok. 8 mld euro deficytu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Taka inwestycja jak ta, która realizuje Grupa Azoty wraz z Hyundaiem, inwestorem kapitałowym i jednym z wykonawców tej inwestycji, ta wielka inwestycja zredukuje deficyt w handlu chemią. To tutaj będzie biło chemiczne serce Polski. To tutaj szczecinianie, mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli wysoko płatne miejsca pracy – powiedział premier.

Zobacz także: „Silne Pomorze Zachodnie to racja stanu”. Prezes PiS o budowie tunelu w Świnoujściu

źródło:
Zobacz więcej