RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister sprawiedliwości: Środowisko sędziów nie jest w stanie samo się oczyścić

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Piotr Nowak)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Piotr Nowak)

Środowisko sędziów nie jest w stanie samo się oczyścić; to środowisko nie jest w stanie pozwolić na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby, co do której są zeznania kilku osób wskazujące na to, że doszło do ustawienia wyroku – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Banaś zawiadamia prokuraturę. Jest komentarz PiS

To nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie zostanie złożone, gdy poznamy szczegóły, będziemy się do...

zobacz więcej

W Polsat News minister sprawiedliwości pytany był o „porażki prokuratury”, w tym o sprawę krakowskiej sędzi Beaty Morawiec, byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie odmówiła uchylenia jej immunitetu. O jego uchylenie wnioskowała Prokuratura Krajowa, która chciała przedstawić sędzi zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

„Trzeba umieć być odpornym na presję”


– Przyzwoitość jest cechą, która najlepiej weryfikuje się w sytuacjach trudnych. Uczciwość, przyzwoitość, gotowość do stawienia czoła presji środowiska, zmasowanemu atakowi mediów – wtedy też sprawdza się, że ktoś jest człowiekiem niezawisłym. Trzeba umieć być odpornym na presję i w tym sensie być niezawisłym, wtedy dopiero można być niezawisłym sędzią – nie każdy ma te przymioty, nie każdy wytrzymuje presję – mówił Ziobro.

Jak dodał, „są też tacy, którzy z natury są koniunkturalni i myślą o tym, co jest w ich interesie”, „myślą w kategoriach korzyści i zagrożeń dla własnej kariery”. – Na tym polega właśnie walor niezawisłości, która nie jest dana z urzędu, ale musi wynikać z duszy, charakteru i przymiotów konkretnej osoby – powiedział.

Premier odpowiedział KE. Żądała wycofania wniosku do TK ws. nadrzędności Konstytucji RP

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że nie zamierza wycofywać swojego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, w którym chodzi m.in. o pytanie o...

zobacz więcej

Pytany, czy w takim razie Izba Dyscyplinarna SN w obecnym kształcie to „porażka obozu rządzącego”, Ziobro odparł, że jest wiele orzeczeń tej Izby, które pozwoliły pociągnąć do odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej osoby, które dopuszczały się niegodnych zachowań.

Natomiast tam zasiadają rożni ludzie, w związku z tym są też różne orzeczenia – powiedział.

Jak mówił, w sprawie sędzi Morawiec na razie nie chodziło o rozstrzyganie o jej winie czy niewinności.

– Tutaj jest tylko kwestia formalnej oceny, czy są podstawy, by prowadziło się postępowanie. Każdy Kowalski, pan, ja, każda inna osoba w takiej sytuacji byłaby postawiona przed sądem – podkreślał.

Zaznaczył, że w ogromnej większości krajów europejskich nie ma czegoś takiego jak immunitet sędziowski. – Jeśli jest podejrzenie popełnienie przestępstwa kryminalnego, korupcji zwłaszcza, w związku z wyrokiem wydanym przez sędziego, to jest sprawa w sądzie – mówił Ziobro.

Zobacz także: Nowy sondaż. Prezes PiS ma powody do zadowolenia

Kiedy Grodzki straci immunitet? Kidawa-Błońska zaproponowała termin

– Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powinien utrzymać immunitet do końca kadencji, a ewentualna sprawa prokuratorska przeciw niemu powinna być...

zobacz więcej

Jego zdaniem środowisko sędziów nie jest w stanie samo się oczyścić. – To środowisko nie jest w stanie pozwolić na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby, co której są zeznania kilku osób (...), które wskazują na to, że doszło do ustawienia wyroku, a w tym kontekście została wręczona łapówka – stwierdził.

Zdaniem szefa MS rzadkością są sprawy korupcyjne, w których są takie dowody jak w sprawie sędzi Morawiec.

– Mamy zeznania jednej osoby, drugiej osoby, a potem podejrzany, który miał wręczyć tę korzyść majątkową (...), przyznaje się i wnosi o dobrowolne poddanie się karze. Jaki on miał interes, żeby się przyznać? I to nie jest podstawą do prowadzenia postępowania przed sądem (...), to jakie dowody można jeszcze zebrać? – pytał.

Prokuratorzy zamierzali postawić sędzi Morawiec zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej.

Rafał Trzaskowski ma nowy problem. Jest decyzja sądu ws. parkowania w stolicy

Po tym, jak stolica ogłosiła rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę Rady Warszawy....

zobacz więcej

Według prokuratury sędzia miała przyjąć wynagrodzenie za pracę na rzecz krakowskiego sądu apelacyjnego, której nie wykonała i nie miała wykonać. Z kolei zarzuty naruszenia uprawnień jako funkcjonariusza publicznego i przyjęcia korzyści majątkowej prokuratura chce jej przedstawić w związku z wyrokiem wydanym przez skład orzekający pod przewodnictwem sędzi, korzystnym dla Marka B. oskarżonego o spowodowanie uszczerbku na zdrowiu swojej żony.

Sędzia Morawiec nie zgadza się z tymi zarzutami. Jej zdaniem są one „całkowicie bzdurne i wyssane z palca”. – Nie mam sobie nic do zarzucenia i uważam, że te ataki są elementem gry politycznej – mówiła.

W konsekwencji prokuratura skierowała do Izby Dyscyplinarnej wniosek o uchylenie immunitetu Morawiec. W październiku izba ta nieprawomocnie uchyliła sędzi immunitet, postanowiła też o zawieszeniu jej w czynnościach służbowych i obniżeniu jej wynagrodzenia o 50 proc.

Morawiec złożyła zażalenie na tę decyzję. W poniedziałek Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zmianie tej uchwały i ostatecznie odmówiła zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej krakowskiej sędzi.

źródło:

Zobacz więcej