SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Wielka Brytania przekaże ubogim krajom 100 mln dawek szczepionek

5 mln dawek do końca września (fot. Getty Images)
5 mln dawek do końca września (fot. Getty Images)

W ciągu najbliższego roku Wielka Brytania przekaże uboższym krajom 100 mln nadwyżkowych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, z czego 5 mln do końca września – poinformował brytyjski premier Boris Johnson.

Koronawirus. Najwyższa liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii od lutego

Najwyższą od końca lutego liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 7540 – wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, a w szpitalach z powodu...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zobowiązanie to zostało złożone w przeddzień rozpoczynającego się w piątek w Carbis Bay w Kornwalii szczytu przywódców grupy G7. W zeszłym tygodniu Johnson wezwał pozostałych liderów do podjęcia działań, by do końca przyszłego roku zaszczepić przeciw Covid-19 całą populację świata.

5 mln dawek do końca września


Oczekuje się, że podczas szczytu przywódcy ogłoszą, iż zapewnią światu co najmniej 1 mld dawek szczepionki, zobowiązując się do podzielenia się nadwyżkami i do finansowania zakupów, oraz przedstawią plan rozszerzenia produkcji szczepionek, aby osiągnąć wskazany przez Johnsona cel.

Brytyjski rząd sprecyzował, że do końca września, począwszy od najbliższych tygodni, przekaże 5 mln dawek, głównie do wykorzystania w najbiedniejszych krajach świata, a w ciągu najbliższego roku – kolejnych 95 mln dawek, z czego 25 mln do końca 2021 r. Z tych 100 mln 80 proc. zostanie przekazane poprzez globalny program COVAX, a reszta – bezpośrednio krajom potrzebującym. Jak podkreślono, Wielka Brytania przyczyniła się do powstania programu COVAX w zeszłym roku i jest jego czwartym największym darczyńcą, przeznaczając na ten cel 548 mln funtów. Do tej pory COVAX dostarczył 81 mln dawek do 129 najbiedniejszych krajów świata.

96 proc. z nich stanowiły szczepionki Oxford-AstraZeneca, których rozwój został sfinansowany przez Wielką Brytanię. Dzięki wsparciu finansowemu rządu Oxford-AstraZeneca sprzedaje szczepionki po kosztach produkcji. Do tej pory szczepionki Oxford-AstraZeneca otrzymało na świecie ok. pół miliarda ludzi.

źródło:

Zobacz więcej