SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Arcymistrz Duda w elitarnym turnieju w Zagrzebiu zagra z Kasparowem

Polak uczestniczył już w takim turnieju w 2019 roku w Paryżu (fot. PAP/EPA)
Polak uczestniczył już w takim turnieju w 2019 roku w Paryżu (fot. PAP/EPA)

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda w dniach 5-12 lipca wystąpi w elitarnym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych w Zagrzebiu. W jego trakcie Polak będzie miał okazję po raz pierwszy w karierze zagrać ze słynnym Rosjaninem Garrim Kasparowem.

Nowe logo i oprawa TVP Sport na Mistrzostwa UEFA EURO 2020 [WIDEO]

W piątek, 11 czerwca rozpoczyna się jedna z najważniejszych imprez sportowych roku - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2020. Widzowie...

zobacz więcej

„Jestem podekscytowany. Do tej pory czytałem jego książki, uczyłem się z jego partii oraz grałem w drużynie Europy w Pucharze Narodów, której był kapitanem. Teraz czeka mnie to, o czym marzyłem – pojedynek przy szachownicy ” – powiedział najlepszy polski szachista.

Wydaje mi się, że jestem do niego dobrze przygotowany. Przejrzałem w swoim życiu chyba wszystkie partie Garriego. Ale prawda jest taka, że ten pojedynek dla mnie będzie pewnie tym, czym dla Roberta Lewandowskiego spotkanie w meczu Pelego” – mówił Duda.

„ Z tym że Kasparow ciągle prezentuje bardzo wysoki poziom sportowy i nie jest łatwym rywalem dla nikogo. Emocje pewnie zadecydują o wyniku bardziej niż forma sportowa” – przewiduje polski szachista.

Croatia Grand Chess Tour Rapid and Blitz Tournament to druga impreza cyklu turniejów Grand Chess Tour, rozgrywanych w szachach szybkich i błyskawicznych. Pula nagród wynosi 150 tys. dolarów.

Na liście startowej obok Dudy są m.in. arcymistrzowie z czołowej dwunastki rankingu FIDE: Rosjanie Jan Niepomniaszczi i Aleksander Griszczuk, Szachrijar Mamiedjarow z Azerbejdżanu, Holender Anish Giri i Francuz Maxime Vachier-Lagrave, byli mistrzowie świata Kasparow i Viswanathan Anand z Indii czy zwycięzca styczniowego superturnieju w Wijk aan Zee Holender Jorden van Foreest.

W Kongresnim Centarze NSK w Zagrzebiu elita światowych arcymistrzów będzie rywalizować systemem każdy z każdym w dziewięciu rundach szachów szybkich i 18 rundach blitza.

źródło:

Zobacz więcej