RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Placido Domingo z honorowym tytułem. Wcześniej był oskarżany o nadużycia seksualne

Hiszpański gwiazdor operowy Placido Domingo otrzymał tytuł honorowego ambasadora światowego dziedzictwa w Hiszpanii. Dzień wcześniej otrzymał owacje za jego pierwszy występ w tym kraju po dłuższej przerwie związanej z oskarżeniami przeciwko niemu o nadużycia seksualne. Minister ds. Równości Irene Montero skrytykowała aplauz dla artysty, pytając w mediach społecznościowych „jakie przesłanie jest wysyłane do kobiet”, które były jego ofiarami.

Placido Domingo oskarżony o molestowanie. „Niepokojąca strona natury”

Przez około trzy dekady Placido Domingo, jeden z najsławniejszych śpiewaków i najbardziej wpływowych ludzi światowej opery, próbował nakłaniać...

zobacz więcej

W 2020 r. hiszpańskie ministerstwo kultury odwołało przedstawienia Placido Domingo zaplanowane w publicznych teatrach. Po raz ostatni w swojej ojczyźnie wystąpił w grudniu 2019 r. w Walencji.

Sam artysta wycofał się z występów po tym, jak dochodzenie przeprowadzone przez American Guild of Musical Artists – amerykański związek zawodowy zrzeszający m.in. operzystów, tancerzy baletowych – wykazało, że Domingo zachowywał się niewłaściwie wobec artystek.

Kilkudziesięciu śpiewaków, tancerzy, muzyków, nauczycieli głosu i personel zakulisowy powiedziało, że było świadkami lub doświadczyło niewłaściwego zachowania artysty w ciągu ostatnich 30 lat. Miał się też dopuszczać molestowania.

Hiszpański operzysta przeprosił, że sprawił, iż koleżanki poczuły się niezręcznie. W lutym 2020 r. oświadczył, że „bierze odpowiedzialność za swe czyny”. Wcześniej jednak odpierał zarzuty.

„Koszmar”. Placido Domingo odniósł się do oskarżeń o molestowanie

Słynny tenor Placido Domingo udzielił pierwszego wywiadu, odkąd media ujawniły, że miał molestować seksualnie kobiety. Hiszpański śpiewak nie...

zobacz więcej

Teraz Domingo otrzymał tytuł honorowego ambasadora światowego dziedzictwa w Hiszpanii. W środę zaśpiewał po raz pierwszy po przerwie z powodu oskarżeń o nadużycia seksualne względem ok. 20 kobiet w Stanach Zjednoczonych. 

Madrycka publiczność przywitała go brawami. Takie zachowanie skomentowała m.in. minister ds. równości Irene Montero.

„Dlaczego są osoby oklaskujące mężczyznę, który przyznał się do wykorzystania seksualnego wielu kobiet”? – napisała w mediach społecznościowych. Oceniła, że „ci sami dziwią się później, że kobiety nie składają zeznań z powodu strachu, że się im nie uwierzy”.

Placido Domingo skończył w styczniu 80 lat. Prawie cały okres pandemii spędził w Acapulco w Meksyku. Do Europy wrócił kilka miesięcy temu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej