RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Należy nazwać zło”. Prezydent Macron zapowiada walkę z „plagą” antysemityzmu

Macron zapowiedział zmiany w prawie francuskim (fot. Godong/UIG/Getty Images)
Macron zapowiedział zmiany w prawie francuskim (fot. Godong/UIG/Getty Images)

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiada, że „bez wytchnienia” walczyć będzie z antysemityzmem, który – jak to ujął – „dziś, tak samo jak wczoraj, jest niemożliwą do zaakceptowania plagą”.

„Nagie ciała leżały w stanie rozkładu”. Zarzut zbezczeszczenia zwłok dla b. rektora uczelni

Były rektor Uniwersytetu Paryskiego V Frederic Dardel miał dopuszczać m.in. do przechowywania w nieodpowiednich warunkach ciał darowanych uczelni w...

zobacz więcej

Pałac Elizejski opublikował przemówienie, jakie Macron wygłosił poprzez łącze wideo z okazji Światowego Forum Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC).

„Skandal z niesądzeniem mordercy”


Nawiązując do tego, co wielu prawników i publicystów nazywa „skandalem z niesądzeniem mordercy” 65-letniej Żydówki Sary Halimi, Macron zapowiedział zmiany w prawie francuskim. Zabójca, który był pod wpływem haszyszu, uznany został przez kolejne instancje sądowe za pozbawionego świadomości i nieodpowiedzialnego za swój czyn.

– W Europie i w USA obserwujemy nowy wzrost aktów antysemickich – zauważył Macron. I podkreślił, że „należy nieustannie, z całą energią” zwalczać „tę plagę”.

Spoliczkował Macrona – jest wyrok bezwzględnego więzienia. To nie wszystko

28-letni mężczyzna, który we wtorek spoliczkował prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w czwartek został skazany na 18 miesięcy więzienia, w tym 14...

zobacz więcej

Aby walczyć, „należy nazwać zło” – zaznaczył, przypominając, że Francja oficjalnie uznała definicję antysemityzmu , przyjętą przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA). Zgodnie z tą definicją, antysemityzm to ataki na państwo Izrael, gdy uznaje się je za wspólnotę żydowską. Jednak krytykowanie Izraela, w sposób, w jaki krytykuje się każde inne państwo, nie może być traktowane jako antysemityzm.

Macron zapewnił o „nigdy niesłabnącym, głębokim zaangażowaniu Francji w bezpieczeństwo Izraela i w jego prawo do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Poruszając „irańską kwestię jądrową”, prezydent stwierdził, że rozwiązanie nastąpić może tylko poprzez negocjacje z Teheranem. Oznajmił, że od wyboru prezydenta (Joe) Bidena, wraz z USA i innymi partnerami Francja pracuje nad „znalezieniem rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo i stabilność regionu”.

Zobacz także: Eskalacja antysemityzmu w Niemczech. Departament Stanu USA wydał oświadczenie

źródło:

Zobacz więcej