RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Remont Domu Polskiego w Bochum. Wiceszef MSZ: Jest odpowiedź rządu Niemiec [WIDEO]

Rząd niemiecki zagwarantował 2 mln euro na remont Domu Polskiego w Bochum –poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z TVP Info. Gość Telewizji Polskiej ocenił, że to pierwszy, ale ważny krok do tego, by w najbliższych miesiącach rozpoczęły się prace zabezpieczające budynku.

Co Niemcy sądzili o reparacjach tuż po wojnie? Alianci przeprowadzili ankiety

Na początku 1947 r. większość Niemców z amerykańskiej strefy okupacyjnej było zdania, że nałożone na ich kraj reparacje będą wyższe od tych, do...

zobacz więcej

Szynkowski vel Sęk złożył w tym tygodniu dwudniową wizytę w dwóch niemieckich landach: Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii w związku z 30. rocznicą podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podsumowując w Instytucie Polskim w Düsseldorfie tę wizytę Szynkowski vel Sęk podkreślił, że „jeżeli chcemy mówić w 30-lecie traktatu, że traktujemy siebie poważnie, po partnersku, to papierkiem lakmusowym tego, czy dzisiaj stać nas na kolejne kroki, czy dzisiaj ze strony niemieckiej jest gotowość do wypełniania treścią tego traktatu, jest właśnie remont Domu Polskiego w Bochum”.

W programie „O tym się mówi” na antenie TVP Info wiceminister spraw zagranicznych poinformował, że już po jego powrocie do Warszawy nadeszła odpowiedź z Niemiec na wyrażone oczekiwanie. Zawierała ona deklarację zagwarantowania środków na remont Domu Polskiego w Bochum.

„Presja ma sens”


– Otrzymaliśmy pismo podpisane przez panią minister kultury, w którym jasna jest deklaracja, że takie środki w wysokości 2 mln euro rząd niemiecki rezerwuje – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że to jest na razie pierwszy krok, „ale ważny krok do tego, żeby w najbliższych miesiącach mogły się zacząć prace zabezpieczające ten dom przed dalszą degradacją, a do końca roku, żeby ten realny remont Domu Polskiego w Bochum, na który Polacy czekają już kilkanaście lat, mógł się rozpocząć”. Oceniając taką decyzję strony niemieckiej, powiedział, że „presja ma sens”. Podczas wizyty w Duesseldorfie wiceszef MSZ mówił, że Dom Polski w Bochum jest dla Polaków miejscem symbolicznym i historycznym.

Dom został zabrany Polakom przez władze III Rzeszy. Po wojnie nie oddany, lecz odkupiony


– Miejsce należące jeszcze przed wojną do Związku Polaków w Niemczech, skonfiskowane, tak jak wiele innych dóbr ZPwN, po wojnie nieoddane, co warto podkreślić, ale odkupione przez ZPwN, od szeregu lat niestety popadające w ruinę, bo ZPwN nie posiada tej wielkości środków, które pozwoliłyby na utrzymanie nieruchomości i jej gruntowny remont, który jest potrzebny – zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

Przeczytaj także, jak Przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku kwestionował „zwierzchności Warszawy nad naszym wspólnym Gdańskiem

źródło:
Zobacz więcej