RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Francuscy biskupi: Ustanowienie procesu produkcji dzieci niczego nie rozwiązuje

Rada Stała przypomina, iż życie ludzkie jest darem (fot. Shutterstock/angellodeco)
Rada Stała przypomina, iż życie ludzkie jest darem (fot. Shutterstock/angellodeco)

Głębokie zaniepokojenie projektem ustawy o bioetyce, który rozpatruje obecnie w trzecim czytaniu francuskie Zgromadzenie Narodowe wyraziła obradująca w Paryżu, w dniach 7-9 czerwca 2021 r., Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji.

Francja. Protest stowarzyszeń prorodzinnych przeciw ustawie bioetycznej 

Francuskie stowarzyszenia prorodzinne i duchowni protestują przeciwko rządowej ustawie bioetycznej, która legalizuje zapłodnienia metodą in vitro...

zobacz więcej

W specjalnym oświadczeniu wskazano, że punktem centralnym francuskiej bioetyki nie jest już pojęcie godności każdej istoty ludzkiej.

– Po raz kolejny prawo rości sobie prawo do autoryzowania nowych wykroczeń poprzez   „ujęcie ich w ramy” – oceniają biskupi i wskazują – jak informuje KAI – że „ograniczenia są likwidowane jedno po drugim, nieuchronnie prowadząc do unicestwienia istoty ludzkiej”.

Mieszanie komórek ludzkich i zwierzęcych jest niedopuszczalne


Nie można „ująć w ramy” mieszania komórek ludzkich i zwierzęcych – wskazuje Rada Stała Konferencji Episkopatu Francji.

„To, co musi być zabronione, musi być jasno określone; to, co może być dozwolone, musi być również jasno określone. Jest to możliwe tylko w odniesieniu do przemyślanej wizji osoby ludzkiej i jej pochodzenia. Uregulowanie badań nad embrionami ludzkimi, kiedy te badania nie przyniosą korzyści leczonemu embrionowi, to pozwolenie sobie na manipulowanie nimi jak zwykłym materiałem. Jest to postawienie się w sytuacji technicznej dominacji nad tym, co powinno stać się pełnowartościową istotą ludzką" – napisano.

   „Nasze wysiłki powinny skupić się na braterstwie”


Biskupi przypominają, że należy towarzyszyć cierpieniu osób, które nie mogą mieć dzieci. Nie odnoszą się wprost do propozycji udostępnienia zapłodnienia in vitro parom lesbijskim i kobietom samotnym.  Wskazują natomiast, że „nasze wysiłki powinny skupić się na braterstwie, które jako jedyne może trwale zaakceptować słabość”.

   Dar, a nie proces produkcji


– Ustanowienie procesu produkcji dzieci niczego nie rozwiązuje.  Życie otrzymujemy jako dar, dar, do którego przekazywania i dzielenia się z innymi jesteśmy powołani – czytamy w oświadczeniu.

Rada Stała stoi na stanowisku, iż „życie ludzkie jest darem, każda istota ludzka jest darem, który zasługuje na to, by całe społeczeństwo przyjęło go z bezgranicznym szacunkiem”.

Zobacz także: Stanowczy głos francuskiego Kościoła w sprawie in vitro bez ojca   

źródło:
Zobacz więcej