RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Setki tysięcy mieszkańców Tigraju zagrożonych klęską głodu [WIDEO]

Co najmniej 4 mln osób w etiopskim regionie Tigraj cierpi z powodu dotkliwego głodu, z czego 350 tys. jest zagrożonych klęską głodu. Tak wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez Światowy Program Żywnościowy ONZ, UNICEF i Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Sytuacja w Etiopii może „wymknąć się spod kontroli”. ONZ alarmuje

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o pogarszającej się sytuacji w zbuntowanym, etiopskim regionie Tigraj, gdzie dochodzi do coraz...

zobacz więcej

WFP podało w środę nowe dane, które potwierdziły ogromny rozmiar kryzysu, który ogarnia Tigraj w północnej Etiopii. Do tego brak informacji na temat bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców zachodniej części Tigraju (według analizy Acute Food Insecurity IPC) jest również głęboko niepokojący.

IPC (Integrated Food Security Phase Classification jest inicjatywą powoływaną przez organizacje humanitarne do współpracy przy określaniu sytuacji żywnościowej w zagrożonych regionach. W ciągu ostatniej dekady klęskę głodu ogłoszono dwukrotnie – w 2011 r. w Somalii i 2017 r. w Sudanie Południowym.

Światowy Program Żywnościowy ONZ zorganizował ostatnio akcję pomocy żywnościowej, angażując ponad 180 pracowników i zwiększając dystrybucję żywności dla 1,4 mln ludzi. To jednak tylko część osób, które potrzebują wsparcia. Również inne agencje starają się pomóc wielu głodującym w Tigraju, ale zmagają się z dotarciem do nich. Najtrudniej jest dojechać do niezliczonych rodzin na obszarach wiejskich, ponieważ dojazd utrudniają uzbrojone ugrupowania.

Zobacz także: Systematyczne gwałty na kobietach w Tigraju


W trwających od listopada zeszłego roku walkach pomiędzy rządzącym wcześniej w północnym regionie ugrupowaniem Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia a rządem etiopskim zginęły tysiące osób, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

źródło:
Zobacz więcej