RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więźniowie będą pracować na budowie. Odcinek tej kolei budowali zesłańcy gułagu

Kolej Bajkalsko-Amurska przebiega przez Syberię i rosyjski Daleki Wschód (fot. Shamukov Ruslan/TASS/Forum)
Kolej Bajkalsko-Amurska przebiega przez Syberię i rosyjski Daleki Wschód (fot. Shamukov Ruslan/TASS/Forum)

Służby więzienne w rosyjskim Kraju Chabarowskim porozumiały się w sprawie zatrudnienia na budowie drugiej nitki Bajkalsko-Amurskiej Magistrali Kolejowej (BAM) więźniów skazanych na „prace poprawcze” – podała w czwartek agencja RIA Nowosti.

Pisali o torturach w Rosji. Po zatrzymaniu Pratasiewicza uciekają

Rosyjska organizacja pozarządowa Gulagu.net sprawdzająca i nagłaśniająca przypadki maltretowania więźniów w Rosji ogłosiła, że kończy działalność w...

zobacz więcej

Odpowiednią umowę podpisali: Jurij Dorochin, szef Federalnej Służby Więziennej w Kraju Chabarowskim i Aleksandr Czernojarow, dyrektor generalny firmy Bamstrojmechanizacja. Według Dorochina w Kraju Chabarowskim – regionie na rosyjskim Dalekim Wschodzie – około 3 tys. skazanych może ubiegać się o zamianę kary pozbawienia wolności na prace poprawcze.

O możliwości zaangażowania więźniów na budowie drugiej nitki BAM w kwietniu br. napisał dziennik „Kommiersant”. Wówczas na budowę z powodu braku rąk do pracy ściągnięto już żołnierzy, a liczba wakatów stanowiła 15 tys.

Następnie przedstawiciele struktur państwowych poparli publicznie ideę zatrudniania więźniów do prac, które wcześniej w Rosji wykonywali imigranci zarobkowi z krajów Azji Centralnej. Poparły ten pomysł władze więzienne, MSW Rosji i rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa. Wielu obrońców praw człowieka skrytykowało tę ideę.

Zobacz także: Gubernator Kraju Chabarowskiego Siergiej Furgał zatrzymany


Wielka Brytania i USA potępiają wyrok rosyjskiego sądu ws. struktur Nawalnego

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone potępiły w środę wyrok rosyjskiego sądu o uznaniu organizacji powiązanych z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem...

zobacz więcej

Kolej Bajkalsko-Amurska, licząca ponad 4 tys. km, przebiega przez Syberię i rosyjski Daleki Wschód, równolegle do kolei transsyberyjskiej. Jej odcinek w latach 30. XX wieku budowali więźniowie gułagu, z których tysiące zmarły podczas budowy.

Druga nitka BAM to odcinek o długości 340 km, który ma powstać pomiędzy stacją Ułak a stacją Fiewralsk.

Na początku czerwca wicepremier Rosji Marat Chusnullin powiedział, że w Moskwie trwa próbne zatrudnianie więźniów przy budowie obiektów w stolicy Rosji i sąsiadującym obwodzie moskiewskim.

Zobacz także: W pobliżu wsi Lesnoje w Kraju Chabarowskim rozbił się samolot


źródło:

Zobacz więcej