RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Luzowanie obostrzeń: więcej osób nie tylko w kościołach. Ważne zmiany dla turystów [WIDEO]

– Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i można powiedzieć, że ten moment jest na wyciągnięcie ręki – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając decyzje w sprawie luzowania obostrzeń. Większość z nich wejdzie w życie z początkiem wakacji. Dotyczą zwiększenia limitów osób mogących korzystać z danych obiektów. Zaszczepieni nie będą wliczani w limity, można więc będzie obsługiwać jeszcze więcej klientów.

Mutacja Delta. We Francji rośnie liczba zakażeń

Francuskie służby zdrowia monitorują sytuację epidemiologiczną w departamencie Landy w regionie Nowa Akwitania, gdzie indyjski wariant koronawirusa...

zobacz więcej

Luzowanie obostrzeń: jakie zmiany na wakacje


Podczas konferencji prasowej w sprawie luzowania obostrzeń premier zapowiedział następujące zmiany:

– Już od 13 czerwca wierni będą mogli zajmować połowę miejsc w kościołach.

Od 26 czerwca dopuszczalny limit uczestników targów i konferencji to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.

– W obiektach sportowych i na koncertach od 26 czerwca limit wynosi 50 proc. miejsc.

– Również od 26 czerwca w hotelach i innych obiektach noclegowych limit będzie wynosił 75 proc. miejsc, ale w limit ten nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia. Co więcej we wszystkich przypadkach limity będą dotyczyły osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione korzystające z obiektu nie są wliczane w limit.

Ponadto, jak zapowiedział szef rządu, w najbliższych dniach w związku z finałami Mistrzostw Europy w piłce nożnej, zostanie otwarta strefa kibica na Stadionie Narodowym.

Pandemia koronawirusa wciąż się nie zakończyła


Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pandemia na świecie „niestety jeszcze się nie zakończyła”.

Pochodzenie koronawirusa. „WHO nie może zmusić Chin do ujawnienia danych”

Czołowy urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia powiedział w poniedziałek, że WHO nie może zmusić Chin do wyjawienia więcej danych dot. pochodzenia...

zobacz więcej

– Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami; chociażby ostanie mutacje ze Wschodu i z Dalekiego Wschodu, mutacje indyjskie, które spowodowały, że z powrotem w Wielkiej Brytanii jest tak wiele rejestrowanych zakażeń, jak nie było od kilku miesięcy – mówił szef rządu. Jak dodał, „niestety z tym się wiąże również wzrost obłożenia łóżek (szpitalnych) w Wielkiej Brytanii”.

– Ten problem przypomina nam bardzo niedobre miesiące przed drugą, przed trzecią falą w Polsce. Więc bardzo, bardzo wszystkich proszę, żeby cały czas przestrzegać tych zasad sanitarnych, które obowiązują. Szczepić się; jak tylko ktoś może, to zarejestrować się, jeśli jeszcze ktoś tego nie uczynił – apelował Morawiecki.

Co z wakacjami za granicą?


Zaznaczył, że „coraz więcej krajów Europy, właściwie już prawie wszystkie kraje Europy wdrażają różnego rodzaju certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się, uczestnictwo w różnego rodzaju spotkaniach, imprezach, koncertach, (mieszkanie) w hotelach w zakresie turystyki międzynarodowej, a także przy kontrolach granicznych nie będzie potrzebna kwarantanna bądź testy, jeżeli osoba będzie mogła się rzeczywiście legitymować odpowiednim szczepieniem”.

– Kolejne fazy luzowanie nie oznaczają końca pandemii; musimy zachować tutaj ostrożność i daleko idącą czujność w tym zakresie. Ale w wakacje - wszystko wskazuje na to, że dzięki programowi szczepień przede wszystkim - możemy doprowadzić do dalszego luzowania obostrzeń w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej