RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stonoga nadal nieprzesłuchany. Zgłosił problemy ze zdrowiem

Zbigniew Stonoga nie zostanie przesłuchany i nie usłyszy zarzutów aż do 14 czerwca. Tak ocenił lekarz, po tym jak mężczyzna zgłosił problemy zdrowotne. Sprawa dotyczy zarzutów wyłudzenia podatku VAT w wysokości 2 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 5 mln zł poprzez pozorowanie obrotu nieruchomościami. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Obrażał i atakował ludzi, poręczył za niego Wałęsa i Czuchnowski. Holandia wydala Stonogę

Sąd w Amsterdamie orzekł wobec Zbigniewa Stonogi nakaz opuszczenia Holandii i wydania go polskim władzom – poinformował we wtorek jego adwokat...

zobacz więcej

Dolegliwości zdrowotne Zbigniew Stonoga (zgodził się na podanie nazwiska i wizerunku - jak informowała PAP 2 czerwca, gdy podejrzewanego sporowadzono do Polski) zgłosił w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka. Mężczyzna miał być w czwartek rano konwojowany do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie o godz. 9:00 zaplanowane było przesłuchanie go w charakterze podejrzanego. Do aresztu wezwano lekarza, który dotarł przed południem.

Medyk ocenił, że stan zdrowia Stonogi nie pozwala na przeprowadzenie z nim przesłuchania ani żadnych innych czynności procesowych do 14 czerwca. Przesłuchanie odbędzie się najprawdopodobniej we wtorek. Tego dnia Stonoga ma być przesłuchiwany także w innym śledztwie praskiej prokuratury okręgowej, ale już jako świadek.

Wyłudzenia podatkowe zw. z nieruchomościami


Wielokrotnie skazywany za liczne przestępstwa Zbigniew Stonoga został sprowadzony z Holandii do Polski 2 czerwca na podstawie 7 listów gończych, które wystawiły za nim prokuratury i sądy w kilku regionach w kraju. W środę usłyszał on zarzuty w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym wyłudzenia nieruchomości wartych ok. 5,5 mln zł.

Kiedy deportacja Stonogi do Polski? Znamy termin [WIDEO]

Prokuratura Krajowa poinformowała, że Zbigniew Stonoga został już sprowadzony z Holandii do Polski. Mężczyzna pozostanie w areszcie do dyspozycji...

zobacz więcej

Jak przekazała prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, w toku postępowania ustalono, że Zbigniew Stonoga w okresie od maja 2011 r. do czerwca 2013 r. „wykorzystując przepisy, dzięki którym spółki nabywające nieruchomości miały prawo do odliczeń podatkowych”, wyłudził od Skarbu Państwa ponad 2 mln zł.

– Usiłował również wyłudzić kwotę niemal 5 mln zł, do czego jednak nie doszło w wyniku działań kontrolnych urzędów skarbowych – podała prok. Skrzeczkowska. To właśnie w tej sprawie Stonodze miały w czwartek zostać przedstawione zarzuty.

Rzeczniczka prokuratury wyjaśniła, że biznesmen wykorzystywał powiązane z nim spółki, które sporządziły fałszywe umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości. – W nielegalnym procederze brała udział żona podejrzanego oraz dwaj mężczyźni. Po wyłudzeniu pieniędzy przestępcy podjęli działania zmierzające do wyprania pieniędzy. W przypadku małżeństwa S. czynności te umożliwiły im kupno domu, w którym Zbigniew S. mieszkał przed ucieczką z Polski przed organami ścigania – przekazała Katarzyna Skrzeczkowska. Inną nieruchomość przepisał na swojego kilkunastoletniego syna.

Zbigniew S. usłyszy kolejne zarzuty. Chodzi o wyłudzenie 2 mln zł podatku

Wielokrotnie skazywany przestępca Zbigniew S. zostanie dziś przesłuchany i usłyszy zarzuty w śledztwie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Chodzi...

zobacz więcej

Postanowienie o przedstawieniu Zbigniewowi Stonodze sześciu zarzutów oszustwa lub usiłowania oszustwa, sześciu zarzutów wyłudzenia zwrotu podatku oraz dwóch zarzutów dotyczących prania pieniędzy zostało wydane jeszcze w 2020 r., ale nie został od przesłuchany w charakterze podejrzanego. W grudniu 2020 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie wydał postanowienie o zastosowaniu aresztu wobec niego. W styczniu 2021 r. za podejrzanym wydano europejski nakaz aresztowania.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi przeciwko beznesmenowi jeszcze inne śledztwo, w którym jest on podejrzany o przywłaszczenie środków pieniężnych w kwocie blisko 4,5 mln zł pochodzących z wpłat osób zainteresowanych nabyciem udziałów w dwóch spółkach.

Inne zarzuty


Postępowania w POWP to niejedyne, w związku z którymi poszukiwano Zbigniewa Stonogę. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła mu zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem dwóch osób w kwocie 532 tys. zł. Sąd Okręgowy w Krakowie poszukiwał biznesmena w związku z postępowaniem zainicjowanym aktem oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Stonoga został oskarżony o popełnienie 15 przestępstw, w tym o wyrządzenie szkody w kwocie ok. 42 mln zł w mieniu, o pranie „brudnych pieniędzy” i oszustwa podatkowe na kwotę około 2 mln zł.

Postępowanie przeciwko niemu prowadzi również Prokuratura Regionalna w Lublinie w związku z podejrzeniem przywłaszczenia kwoty ponad 927 tys. zł przekazanych Fundacji im. Zbigniewa Stonogi przez jej darczyńców na cele charytatywne. Ta sama prokuratura prowadzi przeciwko Stonodze postępowanie, w którym podejrzany jest o przywłaszczenie kwoty 217 tys. zł przekazanych przez darczyńców. Pieniądze miał przeznaczyć na grę w kasynie.

„Bagno prawicowo-lewicowe”. „GP” o siatce hejterskiej związanej z Giertychem i Stonogą

„Z lektury ich twórczości na Twitterze wyłania się obraz sieci powiązań i politycznych układów – niemal wszystkie ich wpisy są podszyte...

zobacz więcej

W październiku 2020 r. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie biznesmena. Podejrzany uciekł do Norwegii, gdzie ubiegał się o azyl polityczny.

Wyjazd do Holandii


W mediach społecznościowych informował, że w Polsce był jest prześladowany i „fałszywie oskarżany przez prokuratury w całej Polsce”, które „nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania”. Z Norwegii przeniósł się do Holandii, gdzie został w styczniu zatrzymany.

Prokuratura Krajowa już w październiku 2020 roku ustosunkowała się do zarzutów o ewentualne polityczne podłoże wszczynanych przeciwko Zbigniewowi Stonodze postępowań. „Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym Prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy” – wyliczyła PK.

Z danych przygotowanych przez Dział Prasowy PK wynika, że w latach 2000-2020 zapadło 28 wyroków go skazujących. Przekazanie podejrzanego do Polski to efekt decyzji holenderskiego sądu. „Sąd podzielił stanowisko polskiego wymiaru sprawiedliwości o wysokiej szkodliwości czynów podejrzanego. Uznał, że zostały przez polską prokuraturę dobrze udokumentowane” – spoinformowała na początku czerwca Prokuratura Krajowa.

źródło:
Zobacz więcej