RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy Grodzki straci immunitet? Kidawa-Błońska zaproponowała termin

Małgorzata Kidawa-Błońska i Tomasz Grodzki (fot. PAP/Leszek Szymański)
Małgorzata Kidawa-Błońska i Tomasz Grodzki (fot. PAP/Leszek Szymański)

– Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powinien utrzymać immunitet do końca kadencji, a ewentualna sprawa prokuratorska przeciw niemu powinna być prowadzona dopiero po jej zakończeniu – oceniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

Zaskakujący scenariusz ws. Tuska. Chodzi o wybory 2025

Zdaniem niektórych działaczy Platformy Donald Tusk nie myśli o stanowisku w Senacie ani wyborach parlamentarnych. Były premier ma się raczej...

zobacz więcej

Kidawa-Błońska była pytana w Radiu Zet o wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu. Prokuratura chce postawić Grodzkiemu zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w czasie gdy był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.

– Pan marszałek Grodzki zalazł bardzo za skórę Prawu i Sprawiedliwości. To, co się dzieje właściwie od momentu, w którym objął swój urząd, szukanie na siłę spraw, oskarżanie profesora o wiele spraw, jest po prostu niegodne – powiedziała.

Zobacz także:  Pęk do Grodzkiego: Obstrukcja, niech się pan zrzecze immunitetu dobrowolnie

W jej ocenie decyzję o ewentualnym zrzeczeniu się immunitetu musi podjąć sam Tomasz Grodzki.

– Jednak w tej chwili, patrząc, jak prowadzone są sprawy przez prokuraturę w stosunku do sędziów, do polityków, którzy mają inne zdanie, uważam, że powinien pan marszałek poczekać, aż skończy się jego kadencja – oceniła.

Nowe funkcje Grodzkiego i Kidawy-Błońskiej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, dwaj inni senatorowie oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska znajdą się w składzie kolegium, czyli...

zobacz więcej

– Nie mam zaufania do oskarżeń, które teraz prokuratura stawia politykom opozycji, sędziom – dodała.

Grodzki: Nie uzależniałem żadnej operacji od wpłatyO złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu prokuratura poinformowała 22 marca. Wniosek dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich”.

Władze Senatu w połowie kwietnia odesłały prokuraturze wniosek z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Następnie Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Wyższej uzupełniony wniosek. Pod koniec kwietnia Grodzki powiedział, że poprawiony wniosek „będzie procedowany normalnym trybem, tzn. najpierw ocena, czy spełnia wymogi formalne, a następnie, jeśli wniosek będzie pod tym względem poprawny, to trafi do komisji regulaminowej".

Zobacz także:  PO wrzuciła zdjęcie prezydenta Dudy z Obamą. Będą mieć kłopoty

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. – Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz – mówił Grodzki w grudniu 2019 r., gdy tylko pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej