RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włoski dziennik pisze o „nazistowskim polskim obozie”

Obóz Stutthof (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)
Obóz Stutthof (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

Włoski dziennik „Il Fatto Quotidiano” opisał na swojej stronie internetowej historię sekretarki z obozu Stutthof. W artykule padło nieprawdziwe określenie „nazistowski polski obóz”, co zwróciło uwagę polskich użytkowników Twittera.

Amerykański portal nazwał Auschwitz „polskim obozem więziennym”

Portal amerykańskiego dziennika „New York Post” opisał historie byłych więźniów Auschwitz, którzy mieszkają obecnie w Nowym Jorku. W artykule użyto...

zobacz więcej

Artykuł w „Il Fatto Quotidiano” jest poświęcony historii Irmgard Furchner, która w wieku 18 lat została stenotypistką, a następnie sekretarką w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Jak dowiadujemy się z tekstu, kobieta ma obecnie 96 lat i przebywa domu spokojnej starości w Pinneberg, na północ od Hamburga.

W obozie Furchner podlegała bezpośrednio komendantowi SS-Obersturmbannführerowi Paulowi-Wernerowi Hoppe. Teraz prokuratorzy chcą ją postawić przed sądem w związku z zarzutami dot. współudziału w zbrodniach.

W nagłówku tekstu pojawiło się nieprawdziwe określenie, na które zwrócili uwagę internauci - jest w nim mowa o sekretarce z „polskiego nazistowskiego obozu”. W chwili publikacji tego materiału włoski dziennik nie edytował wspomnianego błędu.

źródło:
Zobacz więcej