RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sypał „na lewo” miliardami, a podatku nie płacił. Ujawnili dokumenty na Sorosa

George Soros (fot. Popow/ullstein bild via Getty Images)
George Soros (fot. Popow/ullstein bild via Getty Images)

Finansista i miliarder George Soros, aktywnie wspierający lewicowo-liberalne organizacje i środowiska, przekazał na ich rzecz miliony dolarów oraz miliardy własnej Fundacji Społeczeństwa Otwartego w latach, w których nie zapłacił ani centa federalnego podatku dochodowego – podaje portal Breitbart. Powołuje się przytym na dokumenty podatkowe uzyskane przez ProPublica.

Soros: UE „nie może pozwolić sobie na kompromis” wobec Polski i Węgier

Miliarder George Soros wezwał Unię Europejską, by nie uginała się pod sprzeciwem Polski i Węgier w kwestii powiązania budżetu UE z praworządnością...

zobacz więcej

Według ProPublica dane pochodzą z archiwum dokumentów IRS, amerykańskiego urzędu skarbowego. Wynika z nich, że choć majątek wielu najbogatszych miliarderów rósł w astronomicznym tempie, często zgłaszali oni niewielkie dochody, a co za tym idzie – płacili niewielkie podatki, stanowiące znikomy procent rzeczywistych zysków.

Wykazywał stratę, by nie płacić podatków...


W niektórych latach miliarderzy wykazywali w zeznaniach straty, co oznaczało, że nie płacili żadnego podatku dochodowego. Uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos nie zapłacił ani centa podatku w 2007 i 2011 r., otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu w ramach ulgi na dzieci.

Ta sama sztuka udała się drugiemu najbogatszemu człowiekowi – Elonowi Muskowi – w 2018 r.; finansista George Soros nie płacił podatku przez trzy lata z rzędu.

...a miliardy przelewał na konta lewicowych organizacji


Portal Breibart zauważa, że w tym samym czasie Soros, założyciel Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundation), miał miliardy dolarów na to, by dotować lewicowe fundacje i angażować się sprawy przeciwników reelekcji Donalda Trumpa. Źródło wskazuje, że wydał miliony dolarów na kampanie wyborcze lewicowych prokuratorów w całym kraju. „Co więcej, w 2017 r. Soros przekazał oszałamiające 18 mld dolarów własnej organizacji” – informuje Breibart i zauważa, że „New York Times” opisał to jako „jeden z największych transferów bogactwa dokonanych kiedykolwiek przez prywatnego darczyńcę na rzecz jednej fundacji”.

Prezes fundacji Sorosa wraca do polityki. „Może dołączyć do gabinetu Bidena”

Patrick Gaspard, prezes Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations) założonej przez miliardera George’a Sorosa, złożył rezygnację...

zobacz więcej

Media cytują rzecznika Sorosa, który tłumaczy, że między 2016 a 2018 r. miliarder stracił pieniądze na inwestycjach, dlatego nie płacił federalnego podatku dochodowego. Podkreślił przy tym, że finansista „od dawna jest zwolennikiem wyższych podatków dla najbogatszych Amerykanów”.

Nie tylko Soros. Rekordzistą inny „zwolennik wyższych podatków”


Jak podliczył portal ProPublica, choć w latach 2014-18 majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł łącznie o 401 mld dolarów, zapłacili oni w tym okresie nieco ponad 13 mld dolarów podatków, czyli ok. 3,4 proc. Dla porównania najwyższa stawka federalnego podatku dochodowego wynosi 37 proc.

Jak tłumaczy portal, dysproporcja ta wynika m.in. ze wzrostu wartości ich aktywów (np. akcji własnych firm), co nie podlega podatkowi.

Rekordzistą, jeśli chodzi o różnicę między wzrostem wartości majątku a płaconym podatkiem, jest inwestor Warren Buffett, znany – podobnie jak Soros – jako zwolennik podniesienia podatków. Jak podlicza ProPublica, finansista zapłacił fiskusowi w tym okresie równowartość 0,1 proc. jego rzeczywistego wzrostu majątku, który wyniósł 24,3 mld dolarów.

Drugi pod tym względem jest Bezos, który zapłacił 973 mln dolarów podatku dochodowego, choć jego majątek wzrósł o 99 mld. Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg zapłacił 1,3 proc. tego, co zarobił, zaś szef Tesli i SpaceX Elon Musk – 3,27 proc.

Zobacz także: Podatek katastralny – nowy pomysł fundacji Sorosa

źródło:
Zobacz więcej