RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To jedna z konsekwencji lockdownu. Wzrosła liczba pracujących dzieci

Liczba dzieci pracujących wzrosła po raz pierwszy od 20 lat (fot. Shutterstock/StanislavBeloglazov)
Liczba dzieci pracujących wzrosła po raz pierwszy od 20 lat (fot. Shutterstock/StanislavBeloglazov)

Liczba dzieci pracujących wzrosła po raz pierwszy od 20 lat, co oznacza że obecnie jedno dziecko na dziesięć jest zmuszone do pracy. Sytuację pogorszyła pandemia koronawirusa, poinformowała w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Walka z handlem ludźmi. W Brazylii uratowano ponad sto ofiar niewolnictwa

Podczas skoordynowanych akcji przeprowadzonych na terenie całego kraju uratowano ponad sto ofiar niewolnictwa – poinformowały w czwartek władze...

zobacz więcej

Z raportu przygotowanego przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) wynika, że liczba pracujących dzieci wzrosła ze 152 mln w 2016 r. do 160 mln obecnie. Największy wzrost odnotowano w Afryce, do czego przyczynił się wzrost populacji i bieda.

„Przygrywamy walkę z pracą dzieci, a zeszły rok nie ułatwił nam zadania” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore w oświadczeniu wydanym z okazji nadchodzącego 12 czerwca Dnia Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. „A teraz wraz z kolejnym rokiem lockdownów, zamykania szkół, zakłóceń ekonomicznych oraz kurczących się budżetów państwowych, rodziny są zmuszane do podejmowania łamiących serce decyzji” – dodała.

Zobacz także: Plaga zabójstw kobiet w Brazylii. Aresztowano 650 osób

Co najmniej 5 mln niewolników. Dziś jest dzień walki z haniebnym procederem

Papież Franciszek wielokrotnie sprzeciwiał się pladze niewolnictwa dzieci. Potępił ludzi czerpiących zyski z tego haniebnego procederu...

zobacz więcej

Według raportu z powodu wstrząsów gospodarczych i zamykania szkół dzieci mogą być narażone na dłuższe godziny pracy, cięższe warunki zatrudnienia a nawet zmuszane do najgorszych form pracy. Wzrosła też liczba pracujących dzieci w wieku pomiędzy 5 a 11 lat.

Claudia Cappa, starszy doradca UNICEF i jedna z autorek raportu, powiedziała, że dzięki zasiłkom na dzieci oraz zapewnieniu bezpłatnej i dobrej jakości edukacji, liczba pracujących dzieci może spaść o 15 mln. Z kolei dyrektor generalny ILO Guy Ryder zaznaczył, że kluczowe znaczenie mają także zwiększone inwestycje w rozwój obszarów wiejskich i zapewnienie przyzwoitych warunków zatrudnienia w rolnictwie – sektorze, który odpowiada za 70 proc. pracy dzieci.

ONZ ogłosił rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Eliminacji Pracy Dzieci, by doprowadzić do pełnego zaniechania tej praktyki do 2025 r. Od 2000 r., kiedy pracowało 246 mln dzieci, wskaźniki się zmniejszały, jednak sytuacja może się teraz zmienić na gorsze. Eksperci ONZ ostrzegają, że jeśli rządy nie zaczną chronić słabszych osób, do 2022 r. 206 mln dzieci będzie zmuszonych do pracy.

źródło:

Zobacz więcej