SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Czechy. Aktywiści utrudniają wydobycie węgla w dwóch kopalniach odkrywkowych

Komisja węglowa zaleciła rezygnację z węgla do 2038 r. (fot. PAP/CTK Photo/Ondrej Hajek)
Komisja węglowa zaleciła rezygnację z węgla do 2038 r. (fot. PAP/CTK Photo/Ondrej Hajek)

Aktywiści utrudniają wydobycie w dwóch kopalniach odkrywkowych w północno-zachodnich Czechach. Protestujący domagają się jak najszybszego odejścia od wydobycia i wykorzystywania węgla oraz sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Polska kopalnia zła, a czeskie i niemieckie dobre? Wszystko widać na mapie

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, z którą powiązane jest nawet 7 proc. produkcji energii elektrycznej kraju. Jak zauważa...

zobacz więcej

Czeska Agencja Prasowa podała, że w kopalni węgla brunatnego w Bilinie protestuje od rana sześć osób. Cztery aktywistki blokują wydobycie w Tuszimicach.

Protestujący zajęli koparki wielonaczyniowe, które zostały wyłączone z użycia. Na miejscu pracuje policja, a zarząd kopalni oczekuje na dalsze instrukcje Urzędu Górniczego.

Aktywiści wywiesili transparenty z hasłami nawołującymi czeski rząd do jak najszybszego odejścia od węgla. „Każdego dnia uwalniamy do atmosfery coraz więcej gazów cieplarnianych, które przez dziesięciolecia będą wpływać na ocieplanie klimatu” – oświadczyli aktywiści.

Wezwali do obywatelskiego nieposłuszeństwa i walki o sprawiedliwość klimatyczną.

Pracująca od 2019 r. w Czechach komisja węglowa zarekomendowała rezygnację z węgla do 2038 r. Ostateczna decyzja będzie należała do rządu.

Minister środowiska Richard Brabec zakłada, że odejście od węgla przy produkcji energii elektrycznej i ciepła w dużym stopniu nastąpi do 2030 r.

źródło:
Zobacz więcej