SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Waszczykowski: Kwestia praworządności w UE to element sporu ideologicznego

Witold Waszczykowski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Witold Waszczykowski (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Europoseł PiS Witold Waszczykowski powiedział w Polskim Radiu 24, że kwestia praworządności w Unii Europejskiej to element sporu ideologicznego między liberalną lewicą a konserwatystami. Wskazał, że środowiska liberalne chcą wykorzystać mechanizm praworządności przeciwko konserwatystom.

Rosja dogadała się z USA. Waszczykowski: Nasz region zapłaci wysoką cenę

Amerykańskie media donoszą, że nie będzie sankcji wobec firmy budującej Nord Stream 2, a tym samym Waszyngton przymyka oko na powstanie gazociągu....

zobacz więcej

Witold Waszczykowski powiedział, że lewicowo-liberalnym środowiskom wydaje się, że tego instrumentu można użyć, aby wyeliminować środowiska konserwatywne z debaty publicznej.

- Dominuje przekonanie, że jeśli odbierze się unijne pieniądze państwom, w których rządzą konserwatyści, albo poprzez stygmatyzowanie na arenie międzynarodowej zwiększy się tym państwom koszty funkcjonowania, to te rządy upadną – wskazał.

- Traktaty nie uzależniają funduszy UE od praworządności, i nie da się ich zmieniać, więc jest próba ich obejścia, przez np. wymuszenie wyroków na TSUE czy poszerzenie kompetencji Komisji Europejskiej, która miałaby prawo oceniać fundusze – powiedział Waszczykowski.

Wczoraj Parlament Europejski debatował nad projektem rezolucji, w której wzywa Komisję Europejską do natychmiastowego wykorzystania tak zwanego „mechanizmu warunkowości” i powiązania wypłaty unijnych środków z oceną praworządności. Wyniki głosowania w tej sprawie poznamy dziś.

źródło:
Zobacz więcej