RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejna rezolucja w PE. „Wymieniona jest jedynie Polska i Węgry”

Jadwiga Wiśniewska w PE (fot. European Union 2021 - Source : EP, Riccardo PAREGGIANI)
Jadwiga Wiśniewska w PE (fot. European Union 2021 - Source : EP, Riccardo PAREGGIANI)

Europosłowie, m.in. z Polski, grożą Komisji Europejskiej. Podkreślają, że jeśli unijna instytucja nie zablokuje Polsce środków z Funduszu Odbudowy, zaskarżą ją do TSUE. – Rezolucja ta wskazuje na konieczność uruchomienia rozporządzenia, by przeciwdziałać rzekomym atakom na migrantów, prawa kobiet i osób LGBTIQ – mówi portalowi tvp.info europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Jak dodaje, formułowanie takich zarzutów pod adresem Polski i próba pozbawienia naszego kraju środków są „haniebne”.

Europosłowie z Polski chcą rewolucyjnej zmiany w traktatach. „To nie przejdzie”

Niemcy chcą zniesienia prawa weta w Unii Europejskiej. Pomysł ten poparli m.in. europosłowie Leszek Miller i Róża Thun. – Nie dbają o interesy...

zobacz więcej

Projekt rezolucji przygotowały największe grupy w Parlamencie Europejskim. Europosłowie kierowanej przez Donalda Tuska Europejskiej Partii Ludowej, partii Odnowić Europę, a także frakcje centrolewicy oraz Zielonych zamierzają zaskarżyć Komisję Europejską za „sabotowanie pieniędzy za praworządność”.

– Lewico-liberalna większość w Parlamencie Europejskim nie ustaje w próbach wywarcia presji na Komisję, by ta rozpoczęła niezwłoczne działania na podstawie rozporządzenia o warunkowości budżetowej w praworządności. W tej rezolucji wzywa się Komisję do uruchomienia rozporządzenia w ciągu dwóch tygodni, pod rygorem skierowania do TSUE skargi na bezczynność – wyjaśnia Jadwiga Wiśniewska.

Zobacz także:  Biden: Mocno odpowiemy na zagrożenie ze strony Rosji

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info, że „w tej rezolucji, pośród państw członkowskich wymieniona jest jedynie Polska i Węgry”.

Krzyk polskiego aktora w PE. „Dla Białorusinów na rzecz rewolucji”

Aktor Bartosz Bielenia podczas przemówienia w siedzibie Parlamentu Europejskiego wydał okrzyk „dla wszystkich Białorusinów na rzecz rewolucji”. W...

zobacz więcej

– Wskazuje się na konieczność ochrony wartości, w tym praworządności. Stoi to w oczywistej sprzeczności z Traktatami, które ustanawiają w art. 7 TUE jedyną możliwość ingerencji Unii w sprawy związane z poszanowaniem przez państwa członkowskie wartości Unii jako takich – mówi.

Brak funduszy za brak aborcji?


Wiśniewska przypomina, że odebrania Polsce pieniędzy chcą także niektórzy posłowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem rząd w Warszawie narusza prawa człowieka m.in. nie decydując się na liberalizację prawa aborcyjnego.

– Rezolucja ta wskazuje na konieczność uruchomienia rozporządzenia, by przeciwdziałać również rzekomym atakom na migrantów, prawa kobiet i osób LGBTIQ. W rezolucji przypomina się również, że PE ma prawo złożyć wniosek o wotum nieufności dla Komisji, co ma motywować Komisję do działania – wskazuje.

PO wrzuciła zdjęcie prezydenta Dudy z Obamą. Będą mieć kłopoty

Platforma Obywatelska użyła zdjęcie prezydenta RP Andrzeja Dudy z byłym przywódcą USA Barackiem Obamą. „Macie prawa do niego, jakąś licencję,...

zobacz więcej

Europosłanka PiS uważa, że próba pozbawienia własny kraj środków z Funduszu Odbudowy „na podstawie absurdalnych zarzutów jest haniebne”.

 

EKR przygotowała własny projekt


– Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) przygotowała własną rezolucję poświęconą stosowaniu rozporządzenia o warunkowości. Podkreśla się w niej, że praworządność polega przede wszystkim na działaniu na podstawie i w granicach prawa i traktatów oraz że jedynym traktatowym mechanizmem ochrony praworządności w UE jest art. 7 – zaznacza w rozmowie z nami Wiśniewska.

Zobacz także:  Rezolucja PE przeciw Polsce. Deputowani grożą Komisji Europejskiej

– Wskazuje się również, że Polska i Węgry skierowały do TSUE skargi o stwierdzenie nieważności wcześniejszego rozporządzenia. Zgodnie z ustaleniami na szczycie Rady Europejskiej w grudniu rozporządzenie nie powinno być stosowane do czasu przygotowania przez KE, w porozumieniu z PCz, szczegółowych wytycznych – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej