RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Owoce mogą obniżać ryzyko cukrzycy typu 2. Zaskakujące badanie

Działanie owoców na organizm (fot. Shutterstock/Maria Uspenskaya)
Działanie owoców na organizm (fot. Shutterstock/Maria Uspenskaya)

Najnowsze

Popularne

Codzienne spożywanie co najmniej dwóch porcji owoców (ale nie soków owocowych) wiąże się z mniejszym o 36 proc. ryzykiem rozwinięcia się cukrzycy typu 2 – informuje „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

Zielona herbata może zwalczać koronawirusa. „Fascynujące badanie”

Z pomocą opartego na sztucznej inteligencji programu brytyjsko-indyjski zespół specjalistów odkrył w zielonej herbacie substancję, która na różne...

zobacz więcej

Nowe badania przeprowadził australijski zespół dr Nicoli Bondonno z Edith Cowan University (ECU) w Perth. Wykorzystano dane dotyczące 7 675 Australijczyków biorących udział w badaniu Baker Heart and Diabetes Institute’s AusDiab. Oceniano spożycie owoców i soków owocowych oraz częstość występowania cukrzycy w ciągu pięciu lat.

Czytaj także: Jedzenie a myślenie. Jaka dieta chroni komórki mózgu?

Jak się okazało, osoby spożywające co najmniej dwie porcje owoców dziennie miały wyższe wskaźniki wrażliwości na insulinę niż spożywające mniej niż pół porcji.

„Znaleźliśmy związek między spożyciem owoców a markerami wrażliwości na insulinę, co sugeruje, że spożywającym więcej owoców do obniżenia poziomu glukozy we krwi wystarczało mniejsze wytwarzanie insuliny” – powiedziała dr Bondonno.

„To ważne, ponieważ wysokie poziomy krążącej insuliny (hiperinsulinemia) mogą uszkadzać naczynia krwionośne i mają związek nie tylko z cukrzycą, ale również z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, otyłością i chorobami serca” – zaznaczyła autorka badań.

Jak podkreśliła, zdrowa dieta i zdrowy styl życia - w tym spożywanie owoców - to świetna strategia zapobiegania cukrzycy typu 2.

Białko z rzepaku może zrewolucjonizować świat. Sukces polskiej firmy

Firma biotechnologiczna otwiera nowe laboratorium w łódzkim Bionanoparku. Powstanie w nim białko z rzepaku, które ma szansę zrewolucjonizować rynek...

zobacz więcej

Co ważne, nie zaobserwowano podobnie korzystnego wpływu w przypadku soków owocowych; wiązał się tylko ze spożywaniem całych owoców. Prawdopodobnie wynika to z niższej zawartości włókna roślinnego i większej ilości cukru w sokach.

Jak wskazała dr Bondonno, wciąż nie jest jasne, w jaki dokładnie sposób owoce wpływają na wrażliwość na insulinę, jednak wpływ ten jest prawdopodobnie wieloraki.

„Owoce nie tylko są bogate w witaminy i minerały, zawierają też roślinne związki mogące zwiększać wrażliwość na insulinę i włókno roślinne, które pomaga regulować uwalnianie cukru do krwi, a także pomaga odczuwać sytość przez dłuższy czas” – zaznaczyła autorka badań.

„Ponadto większość owoców ma niski indeks glikemiczny, co znaczy, że zawarte w nich cukry są wolniej trawione i wchłaniane przez organizm” – dodała.

Czytaj także: Forma na lato czy na lata? Łatwy sposób na idealną sylwetkę

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej