RAPORT

Pogarda

Sukces niderlandzkich policjantów w operacji koordynowanej przez FBI

W akcji brali udział policjanci z Belgii oraz Holandii (Fot. Getty Images)
W akcji brali udział policjanci z Belgii oraz Holandii (Fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Operacja „Tarcza trojana”, podczas której holenderscy policjanci aresztowali na całym świecie 800 przestępców po przechwyceniu komunikacji między nimi, nie była pierwszą tego typu akcją. W marcu policja aresztowała 73 osoby dzięki złamaniom kodów EncroChat i Sky ECC.

Rosyjskie media niezależne: Za próbą otrucia pisarza Bykowa stoją oficerowie FSB

Rosyjskie media niezależne napisały, że za próbą otrucia pisarza Dmitrija Bykowa stoją oficerowie FSB. Wcześniej portale śledcze The Insider i...

zobacz więcej

Europol poinformował o „jednej z największych operacji policyjnych w historii”. W ramach akcji „Tarcza trojana”, wspólnej akcji policji z 16 krajów, aresztowano setki przestępców na całym świecie. W samych Niderlandach za kratki trafiło 49 osób.

Podczas akcji koordynowanej przez FBI funkcjonariusze uzyskali dostęp do wiadomości, jakie między sobą wysyłali przestępcy.

Kryminaliści komunikowali się ze sobą za pomocą bezpiecznych ich zdaniem, kryptofonów które w rzeczywistości były rozkolportowane w świecie przestępczym przez policję.

Okazuje się jednak, że holenderska policja odniosła wcześniej nie mniejszy sukces. – Zrobiliśmy to ponownie – mówiła podczas konferencji Europolu w Hadze szefowa policji krajowej Jannine van den Berg, odnosząc się do udanej operacji holenderskich policjantów.

Kilka miesięcy temu złamali oni kody systemów EncroChat i Sky ECC, dzięki którym przestępcy, głównie z Holandii i Belgii, wymieniali się wiadomościami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej