RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania: Lekarze masowo korzystają z klauzuli sumienia, odmawiając aborcji

Rząd w Hiszpanii w 2018 r. przeznaczył 35 mln euro na aborcję (fot. Getty Images)
Rząd w Hiszpanii w 2018 r. przeznaczył 35 mln euro na aborcję (fot. Getty Images)

W Hiszpanii od 1983 r. aborcja stała się legalna w szczególnych przypadkach, jak zagrożenie dla zdrowia czy życia matki, ciąża w wyniku gwałtu lub ciężka choroba dziecka. W 2010 r. socjalistyczny rząd Rodrigueza Zapatero wprowadził ustawę zezwalającą na dobrowolne przerwanie ciąży do 14. tygodnia (tzw. aborcja na życzenie), uznając je za prawo kobiet. Mimo liberalnego prawa aborcyjnego lekarze, szpitale publiczne, a nawet niektóre regiony odwołują się do tzw. zasady sprzeciwu sumienia, odmawiając przeprowadzania zabiegu.

Tylu dzieci z jednej ciąży nie urodził nikt. Rekord Guinnessa pobity

Niecodzienny poród w RPA. 37-letnia Gosiame Tamara Sithole urodziła dziesięcioraczki, tym samym pobiła rekord liczby dzieci urodzonych z jednej...

zobacz więcej

Według danych ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 30 lat w ośmiu (z 50 istniejących) prowincjach (i dwóch hiszpańskich miastach autonomicznych, Ceucie i Melilli) nie odnotowano żadnego przypadku dobrowolnego przerwania ciąży, a kobiety odsyłane są do innych regionów w celu przeprowadzenia interwencji. Od pięciu lat w 12 prowincjach (i miastach autonomicznych) nie ma usług medycznych tego typu albo są dostępne tylko częściowo, z ograniczeniem do konkretnych przypadków.

„Młodzi ginekolodzy nie chcą wykonywać aborcji”


Istnieją regiony, gdzie nie ma nawet prywatnych klinik aborcyjnych lub są one nieliczne, np. w La Rioja – jedna, a w Kastylii-La Mancha – dwie. Kobiety, które chcą abortować, jeżdżą do klinik prywatnych w innych prowincjach.

Według ostatnich danych resortu zdrowia w 2019 r. przeprowadzono w Hiszpanii ponad 99 tys. aborcji. Zgodnie z danymi oficjalnymi ogromna większość przerywania ciąży na życzenie jest dokonywana w klinikach prywatnych - prawie 86 proc. w 2019 r. (91 proc. od 2010 r.)

W sektorze usług publicznych powszechnym stała się zapisana w konstytucji Hiszpanii klauzula sumienia, z której masowo korzysta personel medyczny. – Młodzi ginekolodzy nie chcą wykonywać aborcji, a od 10 lat nikt nie ukończył szkoleń w tym zakresie – ujawniła Eva Rodriguez, wiceprezes hiszpańskiego stowarzyszenia aborcyjnego (ACAI).

W klinikach prywatnych natomiast często pracuje starszy personel i brak jest dopływu nowych lekarzy - stwierdziła.

Farmaceuta niszczył szczepionki przeciw COVID-19. Właśnie usłyszał wyrok

Były farmaceuta z amerykańskiego stanu Wisconsin celowo zniszczył ponad 500 dawek szczepionki przeciw COVID-19. We wtorek skazano go za te...

zobacz więcej

Wiele organizacji feministycznych mówi o „dyskryminacji geograficznej”, ale prezes Fundacji społecznej Madrina w Madrycie Conrado Gimenez-Argela uważa, że powód jest inny.

Pomoc fundacji


– W wielu regionach Hiszpanii ludność jest tak postarzała, że zwyczajnie nie ma zapotrzebowania na kliniki aborcyjne – powiedział. Nie może być dużego zapotrzebowania na kliniki tego typu np. w prowincji Zamora, gdzie średnia wieku ludności wynosi 51 lat, najwięcej w Hiszpanii. Z kolei tam, gdzie nie brakuje młodych kobiet, nie ma pomocy państwa dla macierzyństwa i rodziny.

Z badań przeprowadzonych przez fundację społeczną RedMadre wraz z Uniwersytetem Complutense w Madrycie wynika, ze w 2018 r. rząd przeznaczył 35 mln euro na aborcję i tylko 2,77 mln na pomoc dla kobiet w ciąży. Macierzyństwo jest niewidoczne w oficjalnych statystykach – stwierdziła fundacja na swoich stronach internetowych. RedMadre ma 40 filii w całym kraju. W 2019 r. udzieliła pomocy prawie 32 tys. kobiet w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nieplanowaną ciążą. Oprócz problemów ekonomicznych najczęściej jest to obawa przed opuszczeniem przez partnera, presję rodziny, ryzyko utraty pracy, utrudnienia w karierze zawodowej lub w ukończeniu studiów.

Wśród kobiet, które chciały abortować, aż 90 proc. zrezygnowało z tego zamiaru po otrzymaniu realnej pomocy organizacji – poinformowała dyrektor generalna RedMadre Amaya Azcona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej