RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były działacz partii „Zmiana” zatrzymany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Tak N. witał rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki”, kojarzony z reżimem Władimira Putina (fot. facebook)
Tak N. witał rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki”, kojarzony z reżimem Władimira Putina (fot. facebook)

Mazowieckie „pezety” Prokuratury Krajowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawniły, że ostatniego dnia maja tego roku zatrzymano Janusza N., któremu zarzucono szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna związany był przed lat z Partią „Zmiana”, uważaną za inspirowaną przez służby Kremla. Był także jednym ze współpracowników Mateusza Piskorskiego, którego w 2018 r. oskarżono o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin.

Marcin K. szpiegował na rzecz Rosji. Przekazywał informacje z zakresu wojskowości

ABW zatrzymało Marcina K. Mężczyzna podejrzany jest o szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że K. nawiązał...

zobacz więcej

Na razie wiadomo, że zatrzymanie Janusza N. ma bezpośredni związek z ujęciem na początku maja 43-letniego Marka K. Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił mu wówczas zarzut „udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Grozi za to od roku do dziesięciu lat więzienia. Sąd aresztował podejrzanego.

ABW przyznało, że K. miał działać dla wywiadu Federacji Rosyjskiej. Ponoć mężczyzna się przyznał i złożył obszerne wyjaśnienia.

Polacy oskarżeni o terroryzm po spaleniu węgierskiej placówki na Zakarpaciu

Po tysiąc złotych mieli dostać Polacy, którzy w lutym 2018 r. podpalili budynek Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia na Ukrainie – wynika z...

zobacz więcej

Kolejne ogniwo siatki


Teraz okazuje się, że K. był współpracownikiem Janusza N., który został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW 31 maja. Prokurator mazowieckich „pezetów” przedstawił mu zarzut „szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej”.

Maksymalna kara za to przestępstwo to 10 lat więzienia. Janusz N. został aresztowany.

Podczas przeszukań mieszkania oraz siedzib firm związanych z podejrzanym zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tys. zł oraz dużą ilość nośników danych.

– W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzany prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu próbował nawiązać kontakt z polskimi i zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Podejrzany prowadził swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej – wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Będzie wniosek o przedłużenie terminu kaucji za Piskorskiego

Prawdopodobnie będzie wniosek o przedłużenie terminu zapłaty kaucji – powiedział adwokat Paweł Osik, który reprezentuje Mateusza Piskorskiego....

zobacz więcej

W cieniu Kremla


Janusz N. był przed laty związany z Partią „Zmiana”, znaną z prorosyjskich działań; nawet uważaną za „inspirowaną” przez służby Kremla. Był też jednym ze współpracowników Mateusza Piskorskiego, oskarżonego w 2018 r. o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin.

Piskorski miał za to otrzymywać sowite wynagrodzenie. Mężczyzna spędził a areszcie trzy lata.

Prokuratura Krajowa podawała w kwietniu 2018 r., że oskarżony, „prowadząc zakrojoną na szeroką skalę działalność oraz wykorzystując swoją pozycję społeczną, zawodową i polityczną, kontakty wśród polityków i dziennikarzy krajowych i zagranicznych, oddziaływał na grupy społeczne w Polsce i za granicą (…) promował on cele polityczne Federacji Rosyjskiej, próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców. Dążył on m.in. do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami”.

Piskorski zaprzecza, aby działał na rzecz jakiegokolwiek z obcych wywiadów; jednocześnie nie kryje mocnej sympatii do Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej