RAPORT

Wojna na Ukrainie

Najbogatsi Amerykanie płacą znikome podatki w stosunku do ich majątku

USA rajem dla najbogatszych (fot. Shutterstock)
USA rajem dla najbogatszych (fot. Shutterstock)

25 najbogatszych Amerykanów płaciło znikome kwoty federalnego podatku dochodowego, w niektórych latach nie oddając państwu ani centa - wynika z dokumentów podatkowych pozyskanych przez portal ProPublica. Uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos miał nie zapłacić podatku w 2007 i 2011 roku, otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu ze względu na ulgi na dzieci.

Jak najbogatsi w USA unikają podatków. Luka jest większa niż ktokolwiek przypuszczał

Jeden procent najlepiej zarabiających Amerykanów nie płaci podatków od jednej piątej dochodu – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez...

zobacz więcej

Portal ProPublica poinformował w środę, że uzyskał dostęp do archiwum dokumentów IRS, czyli amerykańskiego urzędu skarbowego. Wynika z nich, że choć majątek wielu najbogatszych miliarderów rósł w astronomicznym tempie, często zgłaszali oni jedynie niewielkie dochody, a co za tym idzie płacili niewielkie podatki, stanowiące znikomy procent rzeczywistych zysków.

W niektórych latach miliarderzy mieli wykazywać straty, co oznaczało, że nie płacili żadnego podatku dochodowego. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że uznawany za najbogatszego człowieka świata właściciel m.in. Amazona Jeff Bezos nie zapłacił ani centa podatku w 2007 i 2011 roku, otrzymując dodatkowo po 4 tys. dolarów zwrotu ze względu na ulgi na dzieci. Ta sama sztuka udała się drugiemu najbogatszemu człowiekowi - Elonowi Muskowi - w 2018 r., zaś finansista George Soros nie płacił podatku przez trzy lata z rzędu.

Prezydent Biden przedstawił budżet. Bogatsi zapłacą więcej

Prezydent USA Joe Biden przesłał do Kongresu przyszłoroczny budżet państwa, który opiewa na rekordową kwotę 6 bilionów dolarów. Zakłada on znaczny...

zobacz więcej

Najwyższe podatki nie dla miliarderów?


Jak podliczył portal ProPublica, choć w latach 2014-2018 majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł łącznie o 401 mld dolarów, zapłacili oni w tym okresie nieco ponad 13 mld dolarów podatków, czyli ok. 3,4 proc. Dla porównania, najwyższa stawka federalnego podatku dochodowego wynosi 37 proc. Jak tłumaczy portal, dysproporcja ta wynika m.in. ze wzrostu wartości posiadanych przez nich aktywów (np. akcji własnych firm), co nie podlega podatkowi.

Rekordzistą, jeśli chodzi o różnicę między wzrostem wartości majątku a płaconym podatkiem, jest inwestor Warren Buffett, znany zwolennik podniesienia podatków. Jak wyliczył portal, finansista zapłacił fiskusowi w tym okresie jedynie równowartość 0,1 proc. jego rzeczywistego wzrostu majątku, który wyniósł 24,3 mld dolarów.

Drugi pod tym względem jest Bezos, który zapłacił 973 mln dolarów podatku dochodowego, choć jego majątek wzrósł o 99 mld. Były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg zapłacił 1,3 proc. tego, co zarobił, zaś szef Tesli i SpaceX Elon Musk - 3,27 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej