RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Uznali decyzję Izby, której nie uznają. TVN24: Ogromna zmiana w życiu sędzi Morawiec

Jak zmieniała się narracja „Faktów” TVN24 ws. Izby Dyscyplinarnej SN? (fot. Shutterstock; TT)
Jak zmieniała się narracja „Faktów” TVN24 ws. Izby Dyscyplinarnej SN? (fot. Shutterstock; TT)

Gdy sędziowie Izby Dyscyplinarnej rozpatrywali sprawę immunitetu sędzi Beaty Morawiec, byli – w przekazie stacji TVN – Izbą „nieuznawaną”. Po wydaniu przez nich decyzji korzystnej dla krakowskiej sędzi, narracja „Faktów” TVN24 drastycznie się zmieniła. We wpisach na Twitterze prywatnej telewizji informowano po prostu: „Izba Dyscyplinarna SN podjęła decyzję”, a dziennikarz kwitował, że „oznacza to ogromną zmianę” w życiu sędzi Morawiec.

Świadkowie obciążają sędzię Morawiec. Szokujące zeznania ws. szefowej „Themis”

Sędzia Beata Morawiec, prezes stowarzyszenia sędziów „Themis” i jedna z twarzy walki z reformą sądownictwa. Sędzia kwestionuje funkcjonowanie Izby...

zobacz więcej

W poniedziałek wieczorem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego prawomocnie odmówiła uchylenia immunitetu sędzi Morawiec, byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie i prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Uchylenia immunitetu i odsunięcia jej od orzekania domagała się Prokuratura Krajowa, która chciała przedstawić sędzi zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

Immunitet sędzi Morawiec


Krakowska sędzia nie stawiała się przed Izbą Dyscyplinarną, argumentując, że nie uznaje jej za sąd.

W poniedziałek, gdy Izba zajmowała się zażaleniem ws. uchylenia immunitetu, stacja TVN24 w głównym programie informacyjnym „Fakty” relacjonowała w mediach społecznościowych: „Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna wznowiła posiedzenie w sprawie immunitetu sędzi Beaty Morawiec”. Krótko po tym, gdy okazało się, że orzeczenie jest korzystne dla sędzi Morawiec, materiały przybrały inny wydźwięk: „Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję”.

Na różnicę w narracji zwracają uwagę internauci. „Uznali wyrok Izby Dyscyplinarnej, którą uznają za nielegalną?” – pytają. Jeszcze w poniedziałek reporter TVN24 relacjonując decyzję Izby Dyscyplinarnej komentował: „W praktyce oznacza to, że sędzia Morawiec ma immunitet, może wrócić do orzekania w SO w Krakowie, przywrócono jej 100 proc. pensji”.

Kraśko: Ogromna zmiana


We wtorkowym wydaniu „Faktów” zaznaczano, że – choć „zawieszona” przez unijny Trybunał Sprawiedliwości – „Izba Dyscyplinarna nie zgodziła się na odebranie immunitetu”.

W materiale znalazła się też wypowiedź Morawiec z konferencji prasowej, która mówiła, że „wraca do pracy”, a prowadzący to wydanie programu Piotr Kraśko kwitował: „To proste zdanie sędzi Morawiec oznacza ogromną zmianę w jej życiu”. Zobacz także: Olejnik rozmawiała z Hołownią, widzowie w szoku. Media: Historyczny wywiad

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej