RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Lider AfD broni paktu Ribbentrop-Mołotow. „Słuszna decyzja Stalina”

Szef frakcji AfD w Bundestagu Alexander Gauland wpisuje się w narrację Kremla (fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP / POOL)
Szef frakcji AfD w Bundestagu Alexander Gauland wpisuje się w narrację Kremla (fot. PAP/EPA/SEAN GALLUP / POOL)

Najnowsze

Popularne

Decyzja Józefa Stalina była słuszna, a to Polska stała na drodze do powstrzymania III Rzeszy, bo nie chciała na swoim terytorium Armii Czerwonej – tak szef frakcji Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Bundestagu Alexander Gauland skomentował zbliżenie ZSRR do Niemiec Adolfa Hitlera i pakt Ribbentrop-Mołotow.

Moskwa zakłamuje pakt Ribbentrop-Mołotow. Polskie MSZ odpowiada

W rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym oznajmiło, że sojusz z Niemcami to jedynie efekt...

zobacz więcej

Podczas debaty parlamentarnej nt. 80. rocznicy napaści Niemiec na Związek Radziecki Gauland potępił tę agresję jako „narodowosocjalistyczną chimerę”. Zwrócił uwagę, że jej celem była wojna na wyniszczenie i stworzenie Lebensraumu („przestrzeni życiowej”) na Wschodzie. – Nawet jeśli najazd i wojna nie są oceniane inaczej, pozostaje pytanie: czy można było temu zapobiec? – pytał Gauland.

Według niego Stalin nie miał innej możliwości niż porozumienie się z Hitlerem w 1939 roku. Zasugerował przy tym, że winę ponosi Polska. – Przedłużające się negocjacje w sprawie konwencji wojskowej między Związkiem Radzieckim, Empire (Wielką Brytanią – przyp.red.) i Francją wielokrotnie prowadziły do ​​tego samego impasu: jak zorganizować obronę bez Polski, która nie chciała tolerować wojsk sowieckich na swoim terytorium – mówił skrajnie prawicowy polityk.

Gauland tłumaczy Stalina


Deutsche Welle przytacza również słowa Gaulanda o tym, że zawarcie paktu Ribbentropp-Mołotow było „decyzją realpolityczną i słuszną dla własnego przetrwania, której konsekwencje były jednak straszne dla Polski”. Stalin miał „wykupić w ten sposób krótki czas”, aby lepiej uzbroić się przed niemieckim atakiem – przekonywał.

IV rozbiór Polski. 81 lat temu zawarto pakt Ribbentrop-Mołotow

81 lat temu, 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw...

zobacz więcej

Wystąpienie działacza AfD skrytykował poseł Partii Zielonych do Bundestagu Manuel Sarrazin. – Ze swoimi wypowiedziami Gauland jest bliższy nowej historyczno-politycznej doktrynie Kremla niż prawdzie – powiedział Deutsche Welle.

„Opisanie paktu Ribbentrop-Mołotow jako realpolitycznej decyzji trudno przebić w kategoriach cynizmu” - ocenił na Twitterze historyk Matthaeus Wehowski z Instytutu Badań nad Totalitaryzmami im. Hanny Arendt w Dreźnie.

W ostatnich latach prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie obarczał Polskę współwiną za wybuch II wojny światowej. W artykule opublikowanym w czerwcu ubiegłego roku Putin pisał, że „wina za tragedię, która spotkała wtedy Polskę, leży wyłącznie po stronie polskich władz”.

W sierpniu ubiegłego roku paktu oznaczającego rozbiór Polski i wstęp do ludobójstwa broniło MSZ Federacji Rosyjskiej na Twitterze. „Fakty! Sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji był jedynie ostatnim z długiej listy paktów zawartych między Hitlerem i zachodnimi mocarstwami w przededniu II wojny światowej. Został podpisany tylko dlatego, że Zachód wielokrotnie odtrącał sowieckie próby zbudowania antyhitlerowskiej koalicji” – argumentowano.

Na odpowiedź strony polskiej nie trzeba było długo czekać. „»Zapomnieliście« nadmienić, że w wyniku paktu 17 września sowieccy żołnierze przyłączyli się do nazistowskich Niemiec w agresji na Polskę” – napisało polskie MSZ na Twitterze. „52 proc. terytorium Polski i 13 milionów mieszkańców znalazło się pod sowiecką okupacją i stali się obiektem represji i morderstw” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej