RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Białko z rzepaku może zrewolucjonizować świat. Sukces polskiej firmy

Produkt może trafić na rynek już za 2-3 lata (fot. UMŁ/Agnieszka Rutkowska)
Produkt może trafić na rynek już za 2-3 lata (fot. UMŁ/Agnieszka Rutkowska)

Firma biotechnologiczna otwiera nowe laboratorium w łódzkim Bionanoparku. Powstanie w nim białko z rzepaku, które ma szansę zrewolucjonizować rynek spożywczy i naszą dietę – informuje Urząd Miasta Łodzi.

Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

Sztuczna inteligencja pomoże studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w nauce, symulując odpowiedzi pacjenta podczas...

zobacz więcej

– Rzepak, w odróżnieniu od soi, uprawiany jest lokalnie – nie trzeba go importować ani zwiększać jego upraw, ponieważ w procesie pozyskiwania białka wykorzystuje się pozostałości po tłoczeniu oleju rzepakowego. Jest to alternatywne rozwiązanie dla białka zwierzęcego, przyjazne naturze – przekonuje znacznie mniejszy ślad węglowy – tłumaczy Magdalena Kozłowska, współzałożycielka i Prezes NapiFeryn BioTech.

– Białko z rzepaku ma doskonałe wartości odżywcze. Jest łatwo trawione i przyswajalne przez ludzki organizm. Dotychczasową przeszkodą w stosowaniu go w przemyśle spożywczym był jego charakterystyczny, gorzki posmak. Technologia opatentowana przez nas całkowicie ten problem usuwa. Nasze białko jest nie tylko zdrowe, ale też smaczne – zapewnia Piotr Wnukowski, współzałożyciel i Wiceprezes NapiFeryn BioTech.

Firma chroni swoje rozwiązanie zgłoszeniami patentowymi między innymi w Rosji, Stanach Zjednoczonych i innych regionach z wysokim współczynnikiem upraw rzepaku. Technologia pozyskiwania białka jest obecnie testowana w fazie przedkomercyjnej. W laboratorium w Bionanoparku powstała prototypowa linia produkcyjna objęta standardami przemysłu spożywczego.

Co tydzień powstaje tutaj kilka kilogramów izolatu białkowego RapteinTM90 (ponad 90 proc. białka) oraz koncentratu białkowo-błonnikowego, RapteinTM90 (około 30 proc. białka). Oba produkty – izolat i koncentrat białka – mogą być stosowane jako dodatki do makaronów, słodyczy, sosów, wegańskich zamienników mięsa, napojów czy pieczywa.

Polski Ład a gospodarka. Eksperci: może być napędem dla startupów

Eksperci liczą, że Polski Ład rozkręci patentową aktywność firm. Oczekują ulg na inwestycje w innowacyjne spółki i napływu startupów ze Wschodu....

zobacz więcej

Projekt Horyzont 2020


Spółka w ramach fazy drugiej SME Instruments, jako jedna z nielicznych firm nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jest beneficjentem prestiżowego projektu Horyzont 2020 – największego w historii programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

NapiFeryn BioTech swój produkt testuje również w eksperymentalnej kuchni. Eksperci opracowali przepisy na stworzenie potraw z jego dodatkiem.

Firma nie zamierza jednak zarabiać na produkowaniu żywności, ale na licencjonowaniu technologii koncernom z branży spożywczej. – Obecnie trwają negocjacje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem produkty zawierające nasze białko znajdą się w sklepach za około 2-3 lata – ocenia Kozłowska. Unia Europejska uznała izolat białka z rzepaku za produkt bezpieczny dla zdrowia i zezwoliła na stosowanie go w przemyśle spożywczym. Firma przygotowuje się do procedury rejestracyjnej drugiego produktu, koncentratu błonnikowo-białkowego. W laboratoriach w Łodzi jest generowany materiał, który jest badany pod względem bezpieczeństwa w międzynarodowych akredytowanych jednostkach badawczych.

– Bionanopark bywa nazywany „Łódzką Doliną Krzemową”. I to nie jest określenie na wyrost. Powstają tu pomysły, które mają realną szansę odnieść sukces w skali globalnej – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej