SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Nie żyje Libusze Szafrankova. Aktorka, znana m.in. z oscarowego „Koli”, zmagała się z rakiem

Zmarła Libusze Szafrankova (fot. PAP/CTK)
Zmarła Libusze Szafrankova (fot. PAP/CTK)

W wieku 68 lat zmarła czeska aktorka Libusze Szafrankova. Rozpoczynała swoją karierę w teatrze, ale sławę przyniosły jej role w filmach familijnych i komediach. Od kilku lat aktorka zmagała się z nowotworem.

Nie żyje aktor znany z serialu „The Love Boat”. Miał 90 lat

Aktor telewizyjny i filmowy Gavin MacLeod, który zyskał sławę główną rolą w telewizyjnym komediowym serialu sytuacyjnym „The Love Boat”, zmarł w...

zobacz więcej

Libusze Szafrankova wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, serialach i sztukach teatralnych. Współpracowała z najwybitniejszymi: Vaclavem Vorliczkiem, Jirzim Menzlem i Janem Svierakiem. Kilkakrotnie można było zobaczyć ją na ekranie u boku Zdeńka Svieraka - na przykład w nagrodzonym Oscarem „Koli”.

Swoją karierę Libusze Szafrankowa zaczynała w 1970 roku w Teatrze Państwowym w Brnie. Rok później przeniosła się do Pragi, by występować w tamtejszym Teatrze za Bramą. Wkrótce sławę przyniosła jej główna rola w filmie familijnym „Trzy orzeszki dla Kopciuszka”.Polscy widzowie mogli oglądać ją także w „Szkole podstawowej”, „Bajecznych latach pod psem” i „Jak utopić doktora Mraczka”.

Wyrazy ubolewania z powodu śmierci Libuszy Szafrankovej przekazali prezydent i premier Czech. Niektóre czeskie i słowackie stacje telewizyjne zmieniły wieczorne ramówki, by przypomnieć filmy z udziałem aktorki.

Czytaj także: Zmarła pierwsza primabalerina świata. Tańczyła z Nuriejewem i Barysznikowem

źródło:
Zobacz więcej