RAPORT

Pogarda

KE dołączyła do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów

Komisja Europejska dołączyła do pozwu Czech przeciwko Polsce ws. kopalni w Turowie (fot. Shutterstock)
Komisja Europejska dołączyła do pozwu Czech przeciwko Polsce ws. kopalni w Turowie (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. –Celem Komisji w tym przypadku jest utrzymanie przed Trybunałem (Sprawiedliwości UE) swojego stanowiska wyrażonego w uzasadnionej opinii z dnia 17 grudnia 2020 r. Komisja uznała w niej szereg skarg Czech za zasadne – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do...

zobacz więcej

– Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem – dodała rzeczniczka Komisji.

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że rząd czeski przyjął w poniedziałek mandat negocjacyjny do tego, aby porozumieć się ze stroną polską i zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czesi złożą skargę na Polskę - chodzi o Turów. W tle kara 5 mln euro dziennie

Czesi zapowiedzieli skargę za brak wykonania przez Polskę postanowienia o zatrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Mają domagać się kary w wysokości...

zobacz więcej

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego „Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE”. Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej