SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Naukowcy: mamy piąty ocean

Ocean Południowy ma ogromny wpływ na klimat na Ziemi (fot. NASA)
Ocean Południowy ma ogromny wpływ na klimat na Ziemi (fot. NASA)

Trwające przeszło 130 lat badania wód wokół Antarktydy sprawiły, że według badaczy zasługują one na miano Oceanu Południowego. Pomysł zaproponowało National Geographic Society.

Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura - był największy na kontynencie

Dinozaur, którego kości odkryto w Australii w 2006 roku, został zaklasyfikowany jako przedstawiciel nowego gatunku Australotitan cooperensis. Był...

zobacz więcej

– Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie – powiedział Alex Tait, geograf National Geographic Society. Wskazał, że powodem decyzji jest „ekologiczne odseparowanie” tych wód od innych oceanów.

Dotąd kartografowie National Geographic rozrożniali cztery oceany na Ziemi, które oznaczali na mapach – Atlantyk, Pacyfik, Indyjski oraz Arktyczny.

Wyjątkowa natura


Ogromny akwen otaczający najbardziej wysunięty na południe kontynent był postrzegany jako przedłużenie Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. W ostatnich latach naukowcy zwrócili uwagę na wyjątkową naturę wód Antarktyki, głównie ze względu na unikatowe prądy, które tam płyną – znane jako „antarktyczny prąd okołobiegunowy”

Prąd ten sprawia, że ​​wody w tym regionie są zimniejsze i nieco mniej słone, co pomaga magazynować węgiel głęboko w oceanie i ma ogromny wpływ na klimat Ziemi.

– Każdy, kto tam był, będzie miał trudności z wyjaśnieniem, co jest w tym tak hipnotyzującego, ale zgodzi się, że lodowce są bardziej niebieskie, powietrze zimniejsze, góry bardziej onieśmielające, a krajobraz bardziej urzekający niż gdziekolwiek indziej – przyznał badacz oceanów Seth Sykora-Bodie.

źródło:
Zobacz więcej