RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki zdradził amerykańskiej prasie, co było wzorem dla Polskiego Ładu

Premier Morawiecki wskazał, że Polski Ład wzoruje się na Nowym Ładzie Franklina Roosevelta  (fot. Krystian Maj/KPRM)
Premier Morawiecki wskazał, że Polski Ład wzoruje się na Nowym Ładzie Franklina Roosevelta (fot. Krystian Maj/KPRM)

Straty gospodarcze spowodowane przez pandemię należały w Polsce do najniższych w Europie, zaś rządowi udało się obronić miejsca pracy i zachować najniższą stopę bezrobocia w UE – powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla amerykańskiego „Newsweeka” premier RP Mateusz Morawiecki.

KRD: W pandemii wzrosły długi konsumentów i firm

Pandemia uszczupliła finanse konsumentów i firm – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Na koniec 2020 r. ich łączne zaległości przekroczyły...

zobacz więcej

Jak stwierdził premier w rozmowie z magazynem, relatywny sukces polskiej gospodarki podczas pandemii to zasługa „bardzo odważnego stosowania instrumentów nazywanych przez nas »tarczami antykryzysowymi«”.

„Ochroniliśmy miejsca pracy. Mamy obecnie najniższy poziom bezrobocia w Unii Europejskiej. Pomogliśmy także firmom przejść przez najtrudniejszy okres w 2020 roku. Dzięki temu, że zachowały one swój udział w rynku, a także zdolność do ekspansji i zdolności eksportowe, widzimy teraz bardzo silne ożywienie” – powiedział Morawiecki.

Polski Ład


Wywiad przeprowadzili dziennikarze działu opinii Josh Hammer oraz znany także z polskich mediów Matthew Tyrmand. Mówiąc o sprawach krajowych, premier podkreślił m.in. że nowa strategia rządu – Polski Ład – wzoruje się na Nowym Ładzie Franklina Roosevelta.

Czytaj także: 35 proc. małych i średnich firm ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą


Polski biznes przed nowym sprawdzianem z odporności

Chociaż ponad połowa przedsiębiorstw zakończyła ubiegły rok spadkiem przychodów, to 63 proc. firm pozytywnie albo neutralnie ocenia swoją obecną...

zobacz więcej

„Ale koncentrujemy się teraz na trzeciej dekadzie XXI wieku i na tym, żeby dogonić Europę Zachodnią, jeśli chodzi o standardy życia, a w wielu przypadkach także je przeskoczyć. Moją aspiracją jest dokonanie tego zwłaszcza w obszarze najnowszych technologii, gdzie wyścig jest jakby na równi ze starszymi i bardziej dojrzałymi gałęziami przemysłu” – zapowiedział polityk.

Dodał, że jednym ze środków do tego celu jest poszukiwanie nowych rynków eksportowych dla polskich firm. Według premiera, obecnie wiele polskich firm jest „zbyt dużych, by prowadzić działalność tylko w Polsce, ale wciąż są zbyt małe, by konkurować z największymi graczami w swoich branżach w zglobalizowanym świecie komercyjnym”.

Reforma sądownictwa


Pytany o sprawę dekomunizacji, Morawiecki przyznał, że nie dokonała się ona w stopniu, jaki by chciał. Dodał też, że reforma sądów nie zaszła wystarczająco daleko.

„Oczekiwałem znacznie więcej. Istnieje opór, któremu towarzyszy niezrozumienie naszych prawdziwych intencji ze strony Brukseli, co stworzyło nieodpowiednie środowisko dla przeprowadzenia w pełni tej niezbędnej reformy sądownictwa” – twierdzi szef rządu. Zarzucił przy tym krytykom posunięć polskich władz w tej sferze, że kierują się „obroną poprzedniego status quo i obroną poprzednich wcieleń sądownictwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej