RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KNF: Sześć nowych spółek na liście ostrzeżeń publicznych

Nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych (fot. Shutterstock)
Nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych (fot. Shutterstock)

Na listę ostrzeżeń publicznych wpisano sześć nowych podmiotów obracających bez należytego zezwolenia instrumentami finansowymi, a także prowadzących działalność bez należytego zezwolenia – poinformowała w środę Komisja Nadzoru Finansowego.

Bank na czarnej liście ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisja Nadzoru Finansowego wpisała nowy podmiot - Opole Bank Poland - poinformowała w środę KNF.

zobacz więcej

Na listę ostrzeżeń publicznych trafiły spółki: Grey Matter Enterprise Ltd i Capital Letter GmbH z siedzibą w Monachium, Capital Letter Ltd z siedzibą w Majuro na Wyspach Marshalla, International Market Service Board, a także Global Estate Found OÜ z siedzibą w Tallinie i Connect&Invest sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Czytaj także: NBP o inicjatywie banków ws. kredytów walutowych

Jakie są powody wpisania na listę?


Powodem wpisania na listę ostrzeżeń Grey Matter Enterprise Ltd z siedzibą w Monachium, jak i mającej tam siedzibę spółki Capital Letter GmbH oraz Capital Letter Ltd z siedzibą w Majuro na Wyspach Marshalla było zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, obejmujące prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia.

Firma International Market Service Board trafiła na listę ostrzeżeń publicznych w związku ze skierowaniem przez Urząd KNF do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa z tego samego tytułu, co wymienione wcześniej spółki.

Global Estate Found OÜ i Connect&Invest sp. z o. o. natomiast trafiły na listę z powodu zawiadomienia przez Urząd KNF prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z tytułu naruszenia art. 287 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych, który obejmuje prowadzenie działalności bez wymaganego zezwolenia.

Postępowania dotyczące wszystkich podmiotów prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie - przekazała KNF w swoim komunikacie.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których Komisja zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Czytaj także: KNF nałożyła karę na GetBack

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej