SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

KE skierowała do TSUE sprawę przeciw Polsce i Czechom

KE kieruje sprawę do TSUE przeciwko Polsce i Czechom (fot. Shutterstock)
KE kieruje sprawę do TSUE przeciwko Polsce i Czechom (fot. Shutterstock)

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Czechom i Polsce, ponieważ obywatele innych państw członkowskich UE nie mogą tam wstępować do krajowych partii politycznych – podano.

KE o wyroku TSUE ws. Turowa: Będziemy monitorować wykonanie wydanego nakazu

Polska musi wykonać postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tymczasowego zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie...

zobacz więcej

Zdaniem Komisji ograniczenie to oznacza, że obywatele innych państw członkowskich UE mieszkający w Czechach lub Polsce nie mogą w pełni korzystać z prawa do kandydowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego na takich samych warunkach jak obywatele tych dwóch państw.

Czechy i Polska są jedynymi państwami członkowskimi, w których taki zakaz nadal obowiązuje. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Czechom w 2012 r. i przeciwko Polsce w 2013 r. W odpowiedzi zarówno Czechy, jak i Polska stwierdziły, że ich krajowe przepisy są zgodne z prawem UE.

Zobacz także: Komisja Europejska pozywa Polskę do TSUE


Ostatnio, 2 grudnia 2020 r., Komisja wystosowała do Czech i Polski pisma z prośbą o przekazanie w ciągu dwóch miesięcy aktualnych informacji na temat wszelkich zmian legislacyjnych. Polska przesłała odpowiedź, w której podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, natomiast Czechy zignorowały pismo.

źródło:

Zobacz więcej