RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Święto CBA. Stróżny: Funkcjonariusze bezkompromisowo walczą od 15 lat

15-lecie istnienia CBA (fot. CBA)
15-lecie istnienia CBA (fot. CBA)

Od 15 lat funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, walkę, której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału – mówił szef CBA Andrzej Stróżny podczas uroczystości z okazji jubileuszu Biura.

Tysiące spraw operacyjnych, wiele zatrzymań. CBA istnieje już 15 lat

Centralne Biuro Antykorupcyjne ma 15 lat – powołano je 9 czerwca 2006 r. Pracuje w nim teraz 1,3 tys. funkcjonariuszy i pracowników, którzy...

zobacz więcej

Na dziedzińcu Belwederu z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia powołania CBA i uroczystość nadania mu sztandaru.

Stróżny przypomniał, że na mocy ustawy z 9 czerwca 2006 r. powstała służba specjalna do zwalczania korupcji i działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Jak dodał, o powstaniu Biura zdecydowała m.in. „pilna potrzeba utworzenia wyspecjalizowanego ośrodka do walki z korupcją, potrzeba wprowadzenia kompleksowych rozwiązań instytucjonalnych w obszarze wykrywania i ścigania przestępstw korupcyjnych”.

Zobacz także: Duża akcja CBA i KAS. Zatrzymano ponad 30 osób 

– W 2006 r. wszyscy rozumieli, w tym większość parlamentarna, że aby realnie ograniczyć korupcję w Polsce, musi nastąpić wyraźny wzrost efektywności ścigania tego rodzaju przestępczości. Od początku było to zadanie bardzo ambitne i trudne. Wielu uważało, że z układami nie da się walczyć; inni – że nie warto. I jedni, i drudzy nie mieli racji – mówił szef Biura.

Była posłanka Platformy zatrzymana. Jest decyzja sądu

Była posłanka Platformy Obywatelskiej Danuta O. została zatrzymana przez agentów CBA. Jak zdecydował szczeciński sąd, kobieta nie trafi do...

zobacz więcej

Podkreślał, że od 15 lat funkcjonariusze CBA prowadzą bezkompromisową walkę z patologiami, które wypaczają prawidłowe wykonywanie jakiegokolwiek obowiązku, prowadzą bezkompromisową walkę, której celem nadrzędnym jest ochrona narodowego kapitału.

Pełnią służbę z pokorą, w poczuciu obowiązku, odważnie, wbrew niezasłużonej krytyce, która często ich spotyka – mówił.

Stróżny przekonywał, że Biuro wyznacza dziś standardy w zakresie zwalczania korupcji, na których wzorują się zagraniczni partnerzy. Wskazał, że praca CBA jest doceniana przez instytucje międzynarodowe.

Dziękował też twórcom Biura, w tym obecnemu ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Kamińskiemu, który był pierwszym szefem CBA.


Słowa podziękowania skierował też do pracowników i funkcjonariuszy Biura. – CBA jest nowoczesną, profesjonalną i skuteczną formacją właśnie dzięki wam, dzięki waszemu zaangażowaniu, dzięki waszej ciężkiej pracy i odwadze – mówił Stróżny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej