SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Europosłowie Zjednoczonej Prawicy przeciwni projektowi rezolucji PE

Europosłowie Zjednoczonej Prawicy krytycznie oceniają projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie powiązania wypłaty środków unijnych z oceną stanu praworządności. Dziś w Strasburgu odbędzie się debata i głosowanie w tej sprawie. W rezolucji większość parlamentarna chce wezwać Komisję Europejską do bezzwłocznego stosowania mechanizmu warunkowości w wydatkowaniu pieniędzy unijnych.

Firmowi dłużnicy. Sprawdź, gdzie jest najwięcej niesolidnych przedsiębiorców

Najwięcej dłużników wśród firm jest na Górnym i Dolnym Śląsku. Ale największa kwota zaległości do spłacenia dotyczy przedsiębiorców z województwa...

zobacz więcej

Według europoseł PiS Jadwigi Wiśniewskiej to rezolucja polityczna, która ma ograniczyć możliwość stanowienia własnego prawa przez kraje wspólnoty.

– W tej rezolucji w ogóle nie ma odniesienia do ochrony budżetu Unii Europejskiej. Tam są wątki polityczne, dotyczące LGBT, migrantów i ich sytuacji. Zwracamy uwagę, że mechanizm warunkowości miał dotyczyć wyłącznie ochrony budżetu UE – wskazała Jadwiga Wiśniewska.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są zdania, że projekt rezolucji PE nie respektuje ustaleń RE w tej sprawie. Wtedy Polska zgodziła się na stworzenie narzędzia do ochrony budżetu unijnego, pod warunkiem że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej najpierw dokona oceny takiego rozwiązania.

Dotąd TSUE nie wydało w tej sprawie wyroku – przypomina europoseł PiS Kosma Złotowski. – To rezolucja, którą można z jednej strony nazwać masłem maślanym, ale jest też niebezpieczna, bo pokazuje nastroje większości posłów do PE, które są takie, by PE był dominującą władzą w UE. Nie tak była skonstruowana Unia Europejska – przekonywał Złotowski.

Inną ocenę proponowanej rezolucji przedstawiają polscy europosłowie z grupy ludowców. Andrzej Halicki z PO napisał na Twitterze, że rezolucja ma „zapewnić przejrzystość środków w ramach Funduszu Odbudowy”.

Wyniku głosowania nad dokumentem poznamy w czwartek. Zjednoczona Prawica zamierza wspólnie z grupą konserwatystów poddać pod głosowanie swój własny projekt rezolucji, który – jak mówią europosłowie PiS – będzie chronił niezależność państw członkowskich.

źródło:
Zobacz więcej