SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Sztuczna inteligencja wspomoże kształcenie studentów medycyny

Program pozwoli na stworzenie symulacji pacjenta z dowolną chorobą (fot. Shutterstock/NDAB Creativity)
Program pozwoli na stworzenie symulacji pacjenta z dowolną chorobą (fot. Shutterstock/NDAB Creativity)

Sztuczna inteligencja pomoże studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w nauce, symulując odpowiedzi pacjenta podczas przeprowadzania wywiadu. Wirtualny pacjent pojawi się na uczelni już w nowym roku akademickim.

Badania potwierdzają – nauka matematyki rozwija mózg

Słabiej rozwinięte funkcje poznawcze i słabszy rozwój mózgu, a nawet różnica w ilości ważnych neuroprzekaźników, to efekt zaprzestania nauki...

zobacz więcej

Za pomocą chat-bota, czyli programu komputerowego replikującego ludzkie zachowania, studenci będą uczyć się rozmowy z pacjentem i przeprowadzania wywiadu lekarskiego, który jest podstawą późniejszych działań, np. zlecania określonych badań, diagnozowania choroby i jej leczenia.

– Wywiad lekarski będzie w jak największym stopniu odzwierciedlał charakter spontanicznej konwersacji, co jest nowatorskim rozwiązaniem. Student będzie kierował rozmową, zadawał pacjentowi pytania i zlecał odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy - wyjaśnia dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach oraz kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Francuz.

- To trochę jak rozwiązanie medycznej zagadki w stylu dr. House'a. Prowadzący zajęcia zaprojektuje schorzenie, jego objawy lub wybierze je z bazy danych i będzie oczekiwał od studenta zadawania właściwych pytań - mówi prof. Francuz.

Projekt sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi firma BD Polska we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

Program pozwala na stworzenie symulacji pacjenta z dowolną chorobą, której objawy można już obecnie wybrać z bazy ponad 50 tys. cech. Jest to program otwarty: można pacjentowi w wirtualnej rozmowie zadać każde pytanie, a jego odpowiedzi mają naprowadzić na rozwiązanie, czyli postawienie diagnozy.

Składnik błon każdej komórki na Ziemi odkryty w Kosmosie

W przestrzeni kosmicznej udało się zaobserwować molekuły fosfolipidów. To ważne odkrycie, może bowiem potwierdzić tezę, że życie pojawiło się na...

zobacz więcej

W program wpisany będzie charakterystyczny dla sztucznej inteligencji mechanizm samouczenia, pozwalający na stałą poprawę precyzji, naturalności i zróżnicowanego charakteru przeprowadzonych rozmów. Jeśli student zada pytania nieobjęte symulacją, chat-bot dokona uogólnienia i udzieli sensownej odpowiedzi np. na podstawie zestawu danych z innych rozmów lub przypadków zgromadzonych w bazie.

Ta cecha to unikatowe rozwiązanie, które nie występuje w innych programach tego typu.

– Dostępne programy symulacyjne w chwili napotkania problemu, polegającego na stworzeniu sytuacji nieuwzględnionej w schemacie przypadku, nie są w stanie dalej poprowadzić logicznej narracji. Zazwyczaj reakcją programu na taką sytuację jest zgłoszenie problemu i np. odpowiedź: nie rozumiem pytania – opowiadaa prezes BD Polska Dariusz Wierzba.

Wirtualny pacjent będzie prowadził „rozmowę”


– Inne polegają na stworzeniu narracji z ograniczonej puli pytań i odpowiedzi, co uniemożliwia zadawanie pytań nieobjętych scenariuszem przypadku. Nasz wirtualny pacjent będzie prowadził „rozmowę” – chwali się prezes Wierzba.

Prowadzący zajęcia będzie śledził postępy studenta i historię jego interakcji z programem. Potem zweryfikuje, czy student zadał wymagane pytania i zlecił odpowiednie badania. Oceni też czas poświęcony na poszczególne etapy badania i ich koszty.

Uniwersytety szykują się do wznowienia nauki stacjonarnej

Do wznowienia nauki w trybie stacjonarnym przygotowują się największe uniwersytety w Polsce: Warszawski, Jagielloński i Wrocławski. Ich rzecznicy...

zobacz więcej

Barierą w upowszechnieniu „wirtualnych pacjentów” jest bardzo wysoka cena. Stworzenie jednego przypadku klinicznego może kosztować od 50 do 100 tys. dolarów. Jednak rozwiązanie rozwijane przez BD Polska we współpracy z katowicką uczelnią ma znacznie obniżyć te koszty, zwiększając jego dostępność dla polskich uczelni.

Zwiększenie efektywności nauki


– Zastosowanie wirtualnego pacjenta zwiększa efektywność nauki i jest zdecydowanie tańsze niż nauka w klinikach czy sesje z aktorami. Z naszych ostrożnych szacunków wynika, że koszty dydaktyki realizowane za pomocą projektowanego rozwiązania zostaną szybko obniżone o około 30 proc., z widokiem na dalsze znaczne obniżenie kosztów wraz z upowszechnianiem się rozwiązania – przekonuje prof. Francuz.

– Proponowane rozwiązanie ma szansę na sukces nie tylko w Polsce, gdyż podobne problemy trapią uczelnie medyczne w innych krajach – wyjaśnia.

źródło:

Zobacz więcej