RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

UE zgadza się na przedłużenie sankcji wobec Krymu

Decyzję ws. sankcji muszą jeszcze potwierdzić ministrowie 27 krajów (fot. Dmitry Feoktistov\TASS via Getty Images)
Decyzję ws. sankcji muszą jeszcze potwierdzić ministrowie 27 krajów (fot. Dmitry Feoktistov\TASS via Getty Images)

Jest zgoda unijnych ambasadorów na przedłużenie o rok sankcji wobec zaanektowanego przez Rosję Krymu – ustaliło nieoficjalnie w Brukseli Polskie Radio. Formalnie decyzję muszą jeszcze potwierdzić ministrowie 27 krajów w przyszłym tygodniu.

Ukraina: Prorosyjski polityk oskarżony próbę kradzieży surowców na Krymie

Prorosyjski polityk i deputowany Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na Krymie – przekazały ukraińskie...

zobacz więcej

Restrykcje ograniczają się wyłącznie do terytorium Krymu i Sewastopola.

Decyzja o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na Ukrainę jest jeszcze przed unijnymi krajami, ale powinna zapaść w tym miesiącu.

Sankcje nałożone na Krym obejmują zakaz importu produktów z Półwyspu do Unii Europejskiej, zakaz inwestowania na nim m.in. w sektorze energetycznym oraz w ramach projektów infrastrukturalnych i telekomunikacyjnych. Unijne firmy i obywatele Wspólnoty nie mogą świadczyć żadnych usług na Krymie i kupować nieruchomości.

Zakaz sprzedaży technologii


Sankcje obejmują też zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu. Restrykcje uderzają również w przemysł turystyczny, co powoduje, że statki mają zakaz zawijania do portów, z wyjątkiem nadzwyczajnych sytuacji.

Zobacz także: Unijni ambasadorzy zgodni w sprawie dalszych sankcji na Rosję

Różnie w przeszłości bywało z przedłużaniem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Kraje, które mają bliskie relacje z Moskwą, np. Włochy i Węgry, chciały złagodzenia tonu. Ostatnio takie postulaty się nie pojawiały.

Europejscy przywódcy zgodnie potępili na szczycie kilkanaście dni temu nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne działania Rosji wymierzone w Unię i kraje członkowskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej