RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Niemcy wiodącym partnerem gospodarczym Polski

Niemcy są wiodącym partnerem gospodarczym Polski; Polska jest natomiast czwartym eksporterem dla Niemiec, w tym roku walczymy o podium – mówił w środę podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu premier Mateusz Morawiecki.

Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w Polskę, ale gospodarka wyszła z tego kryzysu nadzwyczaj dobrze. Polska ma również najniższą stopę bezrobocia...

zobacz więcej

Szef polskiego rządu podkreślał dużą rolę zarówno niemieckich przedsiębiorstw w Polsce, ale także polskich przedsiębiorstw w Niemczech. Wyraził przekonanie, że współpraca biznesowa między oboma krajami będzie rozwijać się w najbliższej przyszłości.

Morawiecki wskazywał też, że mimo pandemii i kryzysu spowodowanego nią udało się utrzymać stabilną wymianę handlową.

Niemieckie inwestycje wyniosły blisko 40 mld euro


– Republika Federalna Niemiec jest wiodącym partnerem gospodarczym Polski i jest bezsprzecznym numerem jeden, jeśli chodzi o partnerstwo handlowe – mówił premier.

– W ciągu ostatnich 30 lat polska gospodarka znacząco zmieniła się, a jej rozwój był również napędzany przez niemieckie firmy, które bezpośrednio inwestowały w Polsce – dodał.

Szef polskiego rządu wskazywał, że niemieckie inwestycje w Polsce w 2019 r. wyniosły blisko 40 mld euro, a obecnie około 6 tys. niemieckich firm działa na polskim rynku. Jako dobry przykład współpracy gospodarczej wskazywał m.in. współpracę w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, spośród których część to firmy polsko-niemieckie.

Ile Polski Ład zostawi w kieszeniach Polaków? Prof. Modzelewski: To więcej niż całe 500 Plus

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło zmiany w systemie podatkowym. W sobotę na konwencji partii zaprezentowano nowy program: Polski Ład. – Dobrze się...

zobacz więcej

Premier wymieniał również trzy, jego zdaniem najistotniejsze elementy dotyczące rozwoju relacji biznesowych między Polską a Niemcami, w tym: rolę wykwalifikowanej siły roboczej, infrastrukturę i zachęty inwestycyjne.

Polska to czwarty największy eksporter dla Niemiec


– Mam nadzieję, że połączenie tych trzech elementów będzie naprawdę dobrą podstawą dla niemieckich przedsiębiorców, aby inwestowali tu w przyszłość – mówił Morawiecki. Szef rządu dodawał, że obecnie Polska to czwarty największy eksporter dla Niemiec. – W tym roku walczymy o podium – zapewniał.

W trakcie środowej wideokonferencji premier będzie również odpowiadał na pytania ze strony przedstawicieli niemieckiego biznesu i przypomni założenia Polskiego Ładu.

źródło:
Zobacz więcej