RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera w Warszawie. Szokujące wyniki kontroli w urzędzie

Związany z Platformą Obywatelską urzędnik z warszawskiej Pragi-Północ Mariusz G. stworzył kilkunastu fikcyjnych pracowników szkół – donosi „Super Express”. Z ujawnionych właśnie wyników kontroli w praskim biurze oświaty wynika, że mężczyzna wyłudził fortunę. Pensje fikcyjnych pracowników przelewał na swoje konto – opisuje tabloid.

Vatsterzy oskarżeni za wyłudzenia podatku na „handlu” kawą i energetykami

Lubelskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły sześć osób o udział w gangu wyłudzającym podatek VAT na handlu artykułami spożywczymi takimi jak...

zobacz więcej

Mariusz G. to urzędnik i były kandydat Platformy Obywatelskiej do rady dzielnicy Praga-Północ. Jak opisuje gazeta, mężczyzna stworzył 15 fikcyjnych pracowników i wykorzystując ich fałszywe dane, miał wyłudzać pieniądze z miejskiej kasy.

Nieistniejące lub niepracujące już w urzędzie osoby dopisywane były do listy szkolnych płac. Pieniądze były później wypłacane „m. in na konto urzędnika dzielnicowego biura finansów oświaty Mariusza G.” – opisuje tabloid.

„Pracownicy biura finansów oświaty poinformowali, że na liście płac sporządzonej przez Mariusza G. znalazło się nazwisko osoby, która nie pracuje od kilku lat w szkole podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej. Przy nazwisku był wpisany numer rachunku bankowego wskazany wcześniej przez Mariusza G. jako jego” – przywołuje fragment raportu pokontrolnego gazeta.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska potwierdza, że Mariusz G. został zwolniony dyscyplinarnie. „Sprawę wykryła i zgłosiła do prokuratury dyrekcja Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty” – potwierdziła gazecie rzeczniczka dzielnicy Karolina Jakobsche.

Według „SE” na konto Mariusza G. trafiło około 300 tys., zaś łącznie z budżetu biura na różne konta fikcyjnych pracowników zostało wysłanych ponad 700 tys. zł.

„Na podstawie dokumentacji ustalono, że w okresie od lipca 2019 do stycznia 2021 ze środków publicznych dokonano nieuprawnionych wypłat na łączną kwotę 727 291, 32 zł w tym na dwa rachunki bankowe zidentyfikowane jako rachunki bankowe Mariusza G. dokonano operacji przekazania przelewów łącznej kwoty 361, 467 zł oraz na cztery inne ujawnione w czasie kontroli niezidentyfikowane rachunki bankowe, dokonano przelewów w łącznej kwocie 365,824 zł.” – czytamy w raporcie z kontroli.

„Policja pod nadzorem prokuratury rejonowej prowadzi śledztwo dotyczące artykułu 286 z kodeksu karnego. Chodzi o oszustwo, na razie nikt nie usłyszał zarzutu” – poinformowała rzeczniczka praskiej prokuratury okręgowej Katarzyna Skrzeczkowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej