RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Coraz mniej Polaków chętnych na pracę tymczasową w Niderlandach

Miejsca pracy częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów (fot. Shutterstock/F Armstrong Photography, zdjęcie ilustracyjne)
Miejsca pracy częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów (fot. Shutterstock/F Armstrong Photography, zdjęcie ilustracyjne)

Mimo dużego popytu na zatrudnianie w Holandii pracowników tymczasowych z Polski, coraz mniej rodaków decyduje się, aby tam pracować. Według holenderskiej firmy badawczej Decisio jest to głównie spowodowane dobrymi wynikami polskiej gospodarki.

Gigantyczne odbicie. Wyniki państwowych spółek wystrzeliły

Okres epidemii koronawirusa sprawił, że na większości światowych rynków mówiło się o stagnacji. Wyraźne wyhamowanie wcześniejszych trendów było...

zobacz więcej

Większość pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, pracuje przede wszystkim w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Często są zatrudniani przez agencje pośrednictwa pracy.

– Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z Polski – powiedziała Suzanne Steegman, analityk z agencji badawczej Decisio.

– Przeprowadziliśmy wiele badań: we Flevoland, Overijssel, Friesland, Gelderland, Limburg, Utrecht itp. – mówi Steegman wskazując, że ten trend można zaobserwować prawie wszędzie w Holandii.

Mniejsze zainteresowanie Polaków zatrudnieniem w agencjach pracy tymczasowej nie przekłada się na spadek przyjazdów do Niderlandów. Według badań firmy Work Service z grudnia 2020 r. 28 proc. respondentów rozważających emigrację zarobkową wybrałoby ten kraj.

Polski Ład a gospodarka. Eksperci: może być napędem dla startupów

Eksperci liczą, że Polski Ład rozkręci patentową aktywność firm. Oczekują ulg na inwestycje w innowacyjne spółki i napływu startupów ze Wschodu....

zobacz więcej

Polacy w cenie


– Liczba Polaków w Holandii na przestrzeni kolejnych lat po 2007 r. systematycznie rośnie. Dynamika wzrostu nie jest w ostatnich latach tak duża, jednak roczny przyrost liczby zameldowanych rodaków wynosi ok. 10 -12 tys. osób – powiedziała Renata Kowalska, Konsul Generalny RP w Hadze.

Jak podaje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) w 2019 r. w Holandii pracowało ponad 900 tys. migrantów zarobkowych. Ponad połowa z nich pochodzi z krajów byłego bloku wschodniego.

– Poprawiające się warunki zatrudnienia w Polsce powodują, że pracownicy stawiają coraz wyższe wymagania i chcą lepszych warunków pracy – mówi analityk.

Według g Decisio miejsca pracy, które wcześniej zajmowali Polacy, coraz częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów.

Jak zauważa prof. Jan Latten, demograf z Uniwersytetu Amsterdamskiego, Holandia się starzeje, dlatego firmy coraz częściej szukają pracowników za granicą. – Polska gospodarka ma się dobrze, ale ludzie z biedniejszych regionów mogą ciągle sporo zaoszczędzić z holenderskiej pensji, nawet jeśli jest niska – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej