RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe zasady wjazdu do Niemiec. Co w przypadku podróży samolotem?

Luzowanie obostrzeń w podróżowaniu  (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Luzowanie obostrzeń w podróżowaniu (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Od wtorku w praktyce przestały obowiązywać ograniczenia w podróżowaniu między Polską a Niemcami – informuje Deutsche Welle. Jakie zasady teraz obowiązują? Jakie są wytyczne w przypadku podróży samolotem?

Niemiecki resort zdrowia chciał rozdać wadliwe maseczki niepełnosprawnym i bezdomnym

Ministerstwo zdrowia Niemiec chciało rozdać nienadające się do użytku maseczki ochronne bezdomnym, niepełnosprawnym i osobom na zasiłkach – podały...

zobacz więcej

W ostatnich miesiącach podróżujący z Polski do Niemiec musiały liczyć się z wieloma ograniczeniami; Polska do niedawna znajdowała się na liście obszarów ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Podróżowanie do Niemiec z Polski. Zasady


Większość osób wjeżdżając do Niemiec musiała mieć negatywny test na koronawirusa i odbyć obowiązkową kwarantannę.

„Od 30 maja takich wymogów już nie ma, ale tak naprawdę ograniczenia przestały obowiązywać 8 czerwca. Niemieckie przepisy nakazują bowiem zgłaszanie pobytu na obszarze ryzyka w ciągu ostatnich 10 dni. Ponieważ Polska jeszcze do 29 maja była takim obszarem, to de facto kwarantanna i test obowiązywały nieco dłużej niż oficjalne skreślenie Polski z listy obszarów ryzyka” – podaje DW.

Teraz podczas przekraczania niemieckiej granicy lądowej nie trzeba już rejestrować wjazdu, wykonywać testu ani poddawać się kwarantannie. W dalszym ciągu Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje jednak o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Niemcy. Prawa dziecka nie trafią do konstytucji

W Niemczech toczy się dyskusja, czy należy uwzględnić prawa człowieka w konstytucji. Część środowisk ocenia, że byłby to kamień milowy, ale...

zobacz więcej

Samolotem do Niemiec. Co musisz wiedzieć?


W przypadku podróży lotniczej do Niemiec pasażer musi mieć negatywny test na COVID-19. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godzin przed planowaną godziną lądowania w Niemczech, a test PCR – 72 godziny – przypomina stacja.

Testu wykonywać nie muszą dzieci do szóstego roku życia, zaszczepieni (14 dni od podania ostatniej dawki) i ozdrowieńcy (jeśli do infekcji doszło nie dalej niż sześć miesięcy przed podróżą i nie później niż 28 dni).

Jak informuje polskie MSZ, „wyniki testów i zaświadczenia powinny być w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim”.

Podróż z Niemiec do Polski


W przypadku podróży z Niemiec do Polski ograniczenia obowiązują do 25 czerwca. Z obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnione są osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i ci z negatywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego. Wynik nie może być starszy niż 48 godzin. Obowiązku takiego nie mają osoby, które podróżują do Polski w celach zawodowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej