RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Operatorzy systemów energetycznych szykują się na zaćmienie Słońca

Rosnąca rola fotowoltaiki sprawia, że operatorzy muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca (fot. Shutterstock/RenataP)
Rosnąca rola fotowoltaiki sprawia, że operatorzy muszą brać pod uwagę takie zjawiska, jak zaćmienia Słońca (fot. Shutterstock/RenataP)

Rosnąca rola fotowoltaiki w systemach energetycznych sprawia, że operatorzy przesyłowi odpowiedzialni za stabilne działanie tych systemów muszą brać pod uwagę takie zjawiska jak zaćmienia Słońca. Przygotowują się więc zawczasu na czwartkowe zjawisko.

Tony elektrośmieci z paneli fotowoltanicznych i polska techonologia jutra

W przyszłości w Polsce będziemy mieli tysiące ton dodatkowych śmieci z powodu zużytych paneli fotowoltaicznych. Ich żywotność wynosi około 20-30...

zobacz więcej

Zaćmienie 10 czerwca nie będzie w Europie zbyt spektakularnym widowiskiem. Księżyc zasłoni co najwyżej jedną czwartą tarczy Słońca, co nie wywoła efektów widocznych gołym okiem. Ale dla systemów fotowoltaicznych spadek ten będzie wyraźnie odczuwalny, a produkcja paneli spadnie w sposób jak najbardziej mierzalny; najbardziej tam, gdzie fotowoltaiki jest dużo.

Operatorzy przesyłowi działający w północnej części Niemiec, TenneT i 50Hertz, szacują, że moc dostarczana przez fotowoltaikę może spaść maksymalnie o 4,2 GW, z czego w zarządzanej przez nich sieci – o ok. 2,8 GW. Pozostałe 1,4 GW może ubyć w mniejszych systemach, niesterowanych centralnie.

Zobacz także: Słoneczna gigafabryka za miliard złotych w Polsce? Są plany budowy 

TenneT i 50Hertz podkreślają, że to wielkości teoretyczne i maksymalne, przy założeniu, że w momencie zaćmienia będzie panować bezchmurna pogoda, a fotowoltaika będzie pracować z pełną mocą. Jeżeli będzie pochmurno, spadki będą odpowiednio niższe.

Sejm stawia na ekologię. Energia ze źródeł odnawialnych na Wiejskiej

Trwa montaż pierwszej na terenie Kancelarii Sejmu instalacji fotowoltaicznej. Pilotażowy etap dotyczy 44 paneli umiejscowionych przy Biurze...

zobacz więcej

Najważniejszym działaniem operatorów jest zwiększenie rezerwy regulacyjnej. Na wypadek zmienności wywołanej pogodą operatorzy przygotowali dodatkowe rezerwy, pozwalające dostarczyć 0,5 GW mocy, ewentualnie zmniejszyć generację o 0,5 GW.

Ponieważ zaćmienie będzie widoczne także z terenu Polski, również polski operator PSE uwzględnił spadek generacji z PV.

Uwzględniono to w prognozach, odpowiednio dostosowano także plany pracy, głównie poprzez zwiększenie rezerw – poinformowały PSE.


Według ostatnich danych publikowanych przez PSE na koniec kwietnia 2021 r. moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła 4690 MW.

Padł kolejny rekord. Tyle energii ze Słońca jeszcze nie czerpaliśmy

Wystarczyła słoneczna pogoda w całym kraju. Kilkanaście minut po południu elektrownie słoneczne pokrywały prawie 15 proc. zapotrzebowania Polski na...

zobacz więcej

Nie wszystkie instalacje odczują zaćmienie w tym samym stopniu. O ile bowiem w maksimum czwartkowego zaćmienia, tuż przed godz. 13., w Gdańsku i Szczecinie Księżyc zakryje niemal 26 proc. tarczy Słońca, to w Krakowie już tylko 14 proc.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w zachodniej części kanadyjskiej prowincji Ontario. Poruszając się na północ, cień Księżyca przejdzie przez Zatokę Hudsona i zachodnią Grenlandię, biegun północny, Morze Wschodniosyberyjskie, i zakończy się w Górach Kołymskich.

Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, w północnej i północno-zachodniej Europie, w północno-wschodniej Azji oraz na całym obszarze Oceanu Arktycznego.

źródło:

Zobacz więcej