RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zielona herbata może zwalczać koronawirusa. „Fascynujące badanie”

Zielona herbata pomaga między innymi obniżyć ciśnienie (fot. Pexels)
Zielona herbata pomaga między innymi obniżyć ciśnienie (fot. Pexels)

Z pomocą opartego na sztucznej inteligencji programu brytyjsko-indyjski zespół specjalistów odkrył w zielonej herbacie substancję, która na różne sposoby może zaburzać działanie SARS-CoV-2. Wyniki trzeba teraz potwierdzić w badaniach przedklinicznych i klinicznych.

Ten gen chroni przed ciężkimi objawami COVID-19. Nowe odkrycie

Brytyjscy naukowcy odkryli gen, który u ludzi przechodzących COVID-19 bezobjawowo występuje trzy razy częściej niż w ogólnej populacji. Osoby z tym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Choć leki kojarzą się głównie z tabletkami, to wiele zawartych w nich substancji ma roślinne pochodzenie. – Najstarsza naturalna apteka zawsze była skarbcem z potencjalnymi nowymi lekami. Zapytaliśmy więc, czy któryś z naturalnych związków może pomóc w walce z pandemią COVID-19 – mówi dr Suresh Mohankumar, pracujący w Swansea University.

Z pomocą programu wykorzystującego sztuczną inteligencję przebadaliśmy i posegregowaliśmy bibliotekę z naturalnymi substancjami znanymi ze swojej aktywności przeciwko innym koronawirusom. Nasze wyniki wskazują, że jeden ze związków zawartych w zielonej herbacie może zwalczać koronawirusa odpowiadającego za COVID-19 – mówi badacz.

Rezultaty zostały opisane właśnie na łamach periodyku „RSC Advances”, który szczególnie wyróżnił tę publikację, umieszczając ją w dziale z „gorącymi artykułami”.

Łatwo dostępna i niedroga


– Związek najbardziej aktywny według naszego modelu to galokatechina. Znajduje się ona w zielonej herbacie, więc jest od razu i łatwo dostępna, a także niedroga. Potrzebne są teraz dalsze badania, które sprawdzą, czy substancja jest aktywna klinicznie i bezpieczna w zapobieganiu COVID-19. Wykonaliśmy dopiero wstępny krok, ale potencjalnie może on otworzyć drogę do zwalczenia wyniszczającej pandemii COVID-19 – podkreśla prof. Mohankumar.

– To fascynujące badanie. Pokazuje ono, że naturalne produkty pozostają ważnym źródłem substancji wykorzystywanych w walce z chorobami zakaźnymi – podsumowuje prof. Andrew Morris, kierujący Wydziałem Farmaceutycznym w Swansea University.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej