RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Lewicowy dyktator Nikaragui wsadza do aresztu kolejnych przeciwników

Felix Maradiaga chce powalczyć o prezydenturę (fot. PAP/EPA/Jorge Torres)
Felix Maradiaga chce powalczyć o prezydenturę (fot. PAP/EPA/Jorge Torres)

Najnowsze

Popularne

We wtorek aresztowany został już trzeci potencjalny rywal prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi w nadchodzących wyborach prezydenckich. Stany Zjednoczone potępiły aresztowania podkreślając, że dowodzą one, iż Ortega jest „dyktatorem”.

Folwark zwierzęcy wrze

Wenezuela, Chile, Boliwia, Ekwador, Honduras, Haiti, Portoryko – lista krajów Ameryki Łacińskiej, w których robi się coraz niespokojniej wydłuża...

zobacz więcej

Felix Maradiaga został aresztowany po trwającym cztery godziny przesłuchaniu w biurze Prokuratora Generalnego. Zarzucono mu „przestępstwa przeciwko rządowi”. Jak poinformował jego sztab wyborczy, polityka, jego kierowcę i adwokata zatrzymano wkrótce po opuszczeniu biura prokuratora.

Przed aresztowaniem Maradiaga zdążył powiedzieć dziennikarzom, że przesłuchiwanie dotyczyło jego działalności jako dyrektora organizacji pozarządowej zajmującej się gospodarką. Dodał, że pytano go też czy nie ma powiązań z handlarzami narkotyków i czy podczas swych podróży do USA nie domagał się wprowadzenia sankcji wobec Nikaragui.

Apel o sankcje


Maradiaga przyznał, że domagał się sankcji, ale „nie po to, aby karać ludzi, ale funkcjonariuszy rządu, którzy popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Wcześniej zatrzymano Cristiana Camorro, który pozostaje w areszcie domowym, i Artura Cruz Sequeirę, byłego ambasadora w USA, którego oskarżono o „zdradę”. W poniedziałek sędzia zarządził zastosowanie wobec niego trzymiesięcznego aresztu. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Julie Chung oświadczyła, że „arbitralne aresztowanie” Maradiagi, podobnie jak poprzednie zatrzymania, „potwierdzają w sposób nie budzący wątpliwości, że Ortega jest dyktatorem i tak należy go traktować”.

Ortega, były przywódca lewicowej partyzantki Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN), dąży do wyboru na czwartą, kolejną kadencję prezydencką. Jak podkreśla agencja Associated Press, nie przebiera on w środkach, aby pozbyć się rywali. Maradiaga był czołowym kandydatem opozycyjnej koalicji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej