SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Covidofobia ma wpływ na moralność. „Podświadome odczucia obrzydzenia”

Naukowcy badają wpływ pandemii COVID-19 na społeczeństwo (fot. Pixabay)
Naukowcy badają wpływ pandemii COVID-19 na społeczeństwo (fot. Pixabay)

Osoby wystraszone pandemią bardziej krytycznie oceniają zachowanie innych ludzi – niezależnie od tego, czego ono dotyczy. Prawdopodobnie wynika to z podświadomego odczucia obrzydzenia, które przenoszone jest na sytuacje społeczne – sugerują autorzy badania.

Badania potwierdzają – nauka matematyki rozwija mózg

Słabiej rozwinięte funkcje poznawcze i słabszy rozwój mózgu, a nawet różnica w ilości ważnych neuroprzekaźników, to efekt zaprzestania nauki...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ludzką moralność kształtują różne emocje i przeczucia – przekonują autorzy nowej publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Evolutionary Psychology”. To według nich oznacza, że ocena złych postępków innych ludzi jest całkowicie nieracjonalna. Do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu odpowiedzi na serię pytań dotyczących różnych niewłaściwych zachowań społecznych. Odpowiedzi udzielało 900 ochotników.

W kwestii lojalności uczestnikom badania przedstawiano różne scenariusze, na przykład „widzisz, jeśli ktoś odchodzi z rodzinnego biznesu, aby rozpocząć pracę u konkurencji” albo „widzisz, jak wynajmujący przekupuje właściciela budynku, aby w pierwszej kolejności wymalował jego mieszkanie”. Poproszono też o ich ocenę na skali od: „w ogóle nie jest to niewłaściwe” – po: „skrajnie niewłaściwe”.

Pandemia rodzi strach


Jak się okazało, osoby bardziej obawiające się epidemii oceniały takie zachowania surowiej. – Nie ma racjonalnego powodu, dla którego ktoś miałby mieć bardziej krytyczne nastawienie do innych w związku ze strachem przed zachorowaniem w czasie pandemii – podkreśla prof. Simone Schnall z University of Cambridge.

– Ten wpływ na osądy zachodzi poza świadomym umysłem. Jeśli ktoś czuje, że jego dobrostan jest zagrożony z powodu koronawirusa – będzie się także czuł bardziej zagrożony z powodu niewłaściwego zachowania innych ludzi. To emocjonalny związek – dodaje badaczka. Wnioski z badań potwierdzają istnienie związku między fizycznym obrzydzeniem oraz emocją – potępieniem, która pomaga chronić ludzi przed ewentualnymi szkodami.

– Związek między strachem przed COVID-19 i moralnym potępieniem wynika z ryzyka dla danej osoby. Jeśli ktoś jest bardziej świadomy zagrożeń dla zdrowia, bardziej też zwraca uwagę na zagrożenia społeczne – na ludzi, których zachowania mogą mu wyrządzić szkodę – dodaje badacz.

źródło:

Zobacz więcej