RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wpadka Onetu. Straszy mandatami, pokazując legalnie zrobione zdjęcie

„Dziennikarstwo niskiego lotu” – tak Tomasz Miler skomentował publikację Onetu (fot. Pexels.pl/Onet.pl)
„Dziennikarstwo niskiego lotu” – tak Tomasz Miler skomentował publikację Onetu (fot. Pexels.pl/Onet.pl)

Portal Onet.pl opracował artykuł „Gazety Wyborczej” ostrzegający przed robieniem sobie zdjęć w niedozwolonych miejscach w Tatrach i publikowaniem ich w mediach społecznościowych, co grozi mandatami. Publikację opatrzono legalnie wykonanym zdjęciem firmy odzieżowej, na którym modelowi nałożono czarny pasek na oczy.

Żona biznesmena w Onecie: Bił mnie, bo PiS ma go na widelcu

Pierwszy raz uderzył ją, gdy zaszła w ciążę. Gdy przy kolejnej kłótni chciała odejść, mąż przepraszał ją i tłumaczył, że to przez stres, bo „za...

zobacz więcej

Jeśli w ostatnim czasie zrobiliście sobie zdjęcie, nielegalnie wędrując poza wyznaczonymi tatrzańskimi szlakami i umieściliście je w mediach społecznościowych, to poza tym, że powinniście się wstydzić łamania regulaminu Tatrzańskiego Parku Narodowego, możecie się w każdej chwili spodziewać wezwania na policję i mandatu lub kilku mandatów – wskazuje Onet.pl.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, nikt, kto umieścił na swoich mediach społecznościowych zdjęcia z takich wędrówek, nie może czuć się bezpieczny. To efekt wspólnej akcji strażników TPN, policji i straży granicznej, będącej odpowiedzią na coraz częstsze zapuszczanie się turystów w rejony Tatr objęte szczególną ochroną przyrody.

Na podstawie analizy zdjęć już zostali zidentyfikowani i ukarani mandatami pierwsi turyści wielokrotnie łamiący przepisy. Mandatami ukarano skiturowców poruszających się poza szlakami w rejonie Bobrowca, Pańszczycy i Kominiarskiego Wierchu oraz rowerzystów rozjeżdżających nielegalnie szlaki parku narodowego.

Mandat od TPN


Park może w zależności od ciężaru gatunkowego wykroczenia może ukarać turystów mandatem od 50 do 500 zł. Jednak w przypadku „kumulacji” wykroczeń (na przykład wyjście poza szlak i założenie tam obozowiska) strażnik może nałożyć mandat do 1 tys. zł – podano w artykule.

Publikacja została zilustrowana zdjęciem firmy Miler Menswear, produkującej odzież. Jej właściciel Tomasz Miler napisał na Facebooku, że zostało ono zmanipulowane.

„Zasłanianie oczu czarnym paskiem to zabieg kojarzący się dość jednoznacznie” – zwrócił uwagę. „Chociaż nie mam takiej siły przebicia jak Onet.pl, chciałbym, aby wszyscy wiedzieli, że to zdjęcie zostało zrobione legalnie, a postawienie marki Miler Menswear w tak negatywnym kontekście jest całkowicie bezpodstawne” – podkreślił.

„Fakty są takie: sesja faktycznie odbyła się w Tatrach (ponad dwa lata temu), ale nie objęła ona żadnych zdjęć zrobionych poza szlakiem. Co więcej, wszystko odbyło się nie w Polsce, tylko na Słowacji (Tatrzańska Łomnica), więc Tatrzański Park Narodowy nie ma podstaw do niezadowolenia. Szkoda, że wiodący serwis informacyjny stosuje taki »warsztat« bez sprawdzenia swoich źródeł. Potrafią wprowadzić w błąd. Czy potrafią honorowo sprostować!?” – napisał Miler, komentując publikację Onetu jako „dziennikarstwo niskiego lotu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej