RAPORT

Tusk kontra Tusk

Przedszkolaki musiały słuchać pogróżek wobec prezydenta. Szef MEiN: Natychmiast interweniuję

– To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Natychmiast zainterweniuję. Tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zareagował na informację o przyprowadzeniu przedszkolaków na spotkanie pod nazwą „Tour de Konstytucja” – podaje portal wpolityce.pl.

Wywiad sędziego Żurka dla „GW”. Rzecznik dyscyplinarny bada czy uchybił godności sędziego

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem, który krakowski sędzia Waldemar Żurek udzielił w styczniu...

zobacz więcej

Jak pisze wpolityce.pl, dzieci „zostały przyprowadzone na polityczną imprezę” w Dobczycach w Malopolsce. Wg relacji portalu na nagraniach widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie. Na plac wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Dzieci i przedszkolanki witane są gromkimi okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, panie z przedszkola egzemplarze konstytucji.

Do przedszkolaków o aborcji


Jeden z uczestników wydarzenia, krakowski prokurator Bolesław Laszczak – jak wynika z tej relacji – poruszył w obecności dzieci temat kobiet chcących dokonać aborcji. – Ścigamy za wszystko. Był tutaj przykład aborcji. Jedziecie do Czech, a my jako prokuratura zatrzymujemy was na granicy, bo takie jest rozporządzenie. Cóż z tego, że jest ono niezgodne z konstytucją – mówił.

Sędzia Żurek przekonywał z kolei, że prezydent Rzeczypospolitej powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

– Prezydent powinien być strażnikiem konstytucji, ale niestety pan prezydent zaprzysiągł takich nielegalnych sędziów w TK. Zrobił to w nocy. Prawnicy mu powiedzieli, że łamie konstytucję. Wszyscy nad tym bolejemy, bo prezydent powinien nas bronić. W konstytucji jest taki sąd dla polityków, Trybunał Stanu, także dla pana prezydenta. Ten Trybunał może go kiedyś osądzić. Zapamiętasz? Prezydent nie jest bezkarny – powiedział.

Interwencja ministra Przemysława Czarnka


O komentarz do tego zdarzenia wpolityce.pl poprosiło ministra Czarnka.

– To jest skandal. Natychmiast zainterweniuję. To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Użyję wszystkich narzędzi, które ma do swojej dyspozycji minister edukacji i nauki. Kurator oświaty natychmiast będzie podejmował czynności w tej sprawie – skomentował szef resortu edukacji. Mówił też, że może dojść do postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli, którzy są odpowiedzialni za udział dzieci w takim wydarzeniu.

– Będziemy rozważać również w kategoriach postępowania dyscyplinarnego wobec tych, którzy doprowadzili do tej indoktrynacji dzieci i młodzieży, które zostały użyte w celach politycznych. Co do tego nie mam wątpliwości – powiedział.

Przeczytaj także: Postępowanie ws. sędziego Żurka znów odroczone. „Rejterada”

Dziennikarze próbowali również spytać Tomasza Susia, burmistrza Dobczyc, czy wydał zgodę na to, by – jak piszą – nauczyciele przyprowadzili dzieci na polityczną imprezę pod patronatem Adama Bodnara, Marty Lempart i grupy sędziów, ale ten pozostawał nieuchwytny.

Spotkania i pikniki pod nazwą „Tour de Konstytucja”, według ich organizatorów, mają popularyzować zapisy konstytucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej