RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie premiera Morawieckiego z niemieckimi firmami. „Ogromne zainteresowanie”

Polska trzecim najważniejszym partnerem Niemiec w imporcie, przed USA – wskazuje ekspert (fot. Shutterstock)
Polska trzecim najważniejszym partnerem Niemiec w imporcie, przed USA – wskazuje ekspert (fot. Shutterstock)

Oliver Hermes, przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, która organizuje w środę spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami niemieckiego biznesu mówi, że „zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne”.

Komisja Europejska bierze się za Niemcy. Chodzi o wyrok TSUE

Komisja Europejska przygotowuje przeciwko Niemcom postępowanie w sprawie „uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego” – podaje agencja dpa....

zobacz więcej

Komisja Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią stale skupia uwagę Niemiec na Polsce, wskazując na rosnące znaczenie naszego kraju, także dla niemieckiej gospodarki. Czy niemiecki biznes zaczyna interesować się tym kierunkiem?

Rośnie znaczenie Polski dla niemieckiej gospodarki


– Niemiecki biznes nie tylko zaczyna interesować się Polską. Działa tam od dłuższego czasu – twierdzi Hermes. Przewodniczący podkreśla, że „wśród partnerów handlowych Niemiec na świecie Polska wyprzedziła Włochy, awansując na piąte miejsce”. W pierwszym kwartale 2021 roku niemiecki handel z Polską – wskazuje – wzrósł o prawie dwanaście procent po spadku w następstwie kryzysu koronawirusa. Polska była trzecim najważniejszym partnerem Niemiec w imporcie, przed USA.

Oliver Hermes zwraca uwagę, że „Polska już dawno przestała być »rozbudowanym warsztatem pracy«”. Sukces ten według Hermesa był możliwy także dzięki „licznym niemieckim inwestycjom w zakłady produkcyjne w sąsiednim kraju, które już dawno stały się integralną częścią łańcuchów wartości dodanej niemieckiego przemysłu”.

– Za kilka dni będziemy obchodzić 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o sąsiedztwie, który położył podwaliny pod ten pomyślny rozwój – mówi przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią. Jego zdaniem „ten wspólny sukces powinien być znacznie bardziej doceniany i dostrzegany w obu naszych krajach”.

„Niemcy i Polska mogą wspólnie przejąć wiodącą rolę w Europie”


„Symptomy upadku Niemiec”. Naczelny „Der Spiegel” kreśli czarny scenariusz

Choć przypisywanie obecnie Niemcom egzystencjalnego kryzysu wydaje się na pierwszy rzut oka niepoważne, ten, kto przyjrzał się dokładniej pięknemu...

zobacz więcej

Może temu służyć planowane na środę spotkanie polskiego premiera z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Hermes podkreśla, że „zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne; niemiecki biznes jest bardzo zainteresowany współpracą, na przykład w zakresie przyszłościowych tematów, takich jak Zielony Ład i Przemysł 4.0”.

– Prowadzimy stałą wymianę z przedstawicielami polskiego rządu. W styczniu wicepremier Gowin był naszym gościem w Berlinie, a my zorganizowaliśmy wirtualne spotkanie robocze z wiceministrem Gouibourgé-Czetwertyńskim – mówi Hermes.

Jego zdaniem, „zwłaszcza w obszarze cyfrowej transformacji, czyli wdrażania inteligentnych rozwiązań w wielu segmentach rynku i branżach, Niemcy i Polska mogą wspólnie przejąć wiodącą rolę w Europie”.

Zobacz także: Niemcy oszołomieni polskimi sukcesami. „Mały cud gospodarczy”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej