RAPORT

Wojna na Ukrainie

Borusewicz zabrał głos nt. immunitetu Grodzkiego. „Niektóre wnioski dwa lata leżą”

Kiedy będzie rozpatrywany wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Kiedy będzie rozpatrywany wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu? (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu będzie rozpatrywany w odpowiednim czasie – powiedział wicemarszałek Izby Bogdan Borusewicz (KO). O podjęcie prac nad wnioskiem upomniał się we wtorek wicemarszałek Senatu Bogdan Pęk (PiS).

„Ogromna liczba ludzi” poświadcza ws. Grodzkiego. „Odwagi, marszałku”

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk napisał na Twitterze, że wniosek o uchylenie immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu z Platformy Obywatelskiej „jest trzeci...

zobacz więcej

Senator Pęk napisał na Twitterze: „Wniosek dotyczący uchylenia immunitetu Marszałkowi Senatu jest trzeci miesiąc przetrzymywany w biurku wicemarszałka Borusewicza. Szczegóły wniosku znają już dziennikarze, „prawnicy zewnętrzni”, a senatorowie nie widzieli go na oczy. Odwagi, panie Marszałku Grodzki”.

Czego dotyczy wniosek?


Wicemarszałek Borusewicz, komentując apel polityka Prawa i Sprawiedliwości, przekonywał, że w Sejmie tego typu wnioski czekają na rozpatrzenie o wiele dłużej. – Senat jest znowu poganiany. W Sejmie takie wnioski leżą po ponad rok, niektóre dwa lata leżą, więc niech mnie nie poganiają – powiedział senator KO.

Jak dodał, wniosek w sprawie immunitetu marszałka Grodzkiego będzie „rozpatrywany w odpowiednim czasie”.

O złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO) prokuratura poinformowała 22 marca; wniosek dotyczy „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej”.

Suski: Platforma bierze przykład z pewnej organizacji na Sycylii

Dzisiaj Platforma Obywatelska bierze przykład z pewnej organizacji na Sycylii, która swoich członków broni do końca niezależnie od tego, co by...

zobacz więcej

Władze Senatu w połowie kwietnia odesłały prokuraturze wniosek z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych. Zdaniem senackich prawników uzasadnienie i treść żądania były niespójne, a wniosek podpisał zastępca prokuratora generalnego, bez zawartego upoważnienia zwierzchnika. Prokuratura Krajowa skierowała do Izby Wyższej uzupełniony wniosek.

Senat podejmuje decyzję bezwzględną większością głosów


Pod koniec kwietnia Grodzki powiedział, że poprawiony wniosek „będzie procedowany normalnym trybem, tzn. najpierw ocena, czy spełnia wymogi formalne, a następnie, jeśli wniosek będzie pod tym względem poprawny, to trafi do komisji regulaminowej”.

Grodzki wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. – Nigdy nie uzależniałem żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na moją rzecz – mówił Grodzki w grudniu 2019 r., gdy tylko pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się w Radiu Szczecin.

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu senatora trafia do marszałka Izby, który – po stwierdzeniu przez senackich ekspertów, czy spełnia warunki formalne – kieruje wniosek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Ta, po zbadaniu wniosku, kieruje do całego Senatu swoją opinię w danej sprawie. Senat podejmuje decyzję dotyczącą immunitetu senatora bezwzględną większością głosów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej